Jak sprytnie zaaranżować schowki

W małych mieszkaniach, częstym problemem jest brak miejsca na rzadko używane przedmioty oraz na sprzęt domowy. Jednocześnie, nie chcąc zagracenia pomieszczenia, upychasz je byle gdzie. A co powiesz na sprytnie zaaranżowane schowki?

         Nie masz pomysłu, jak w swoim mieszkaniu znaleźć wolne miejsce na schowki? W końcu wszystko jest pozajmowane, a nie chcesz na siłę upychać przydatnych przedmiotów. Z pewnością masz gdzieś niezaplanowane przestrzenie, o których całkowicie zapomniałeś, albo które wydają Ci się nie do przerobienia. Jesteś pewien?

         Ważne, aby schowki pasowały funkcjonalnie do wybranego pomieszczenia. W kuchni przyda się mała spiżarka, która sprawdzi się do przechowywania przetworów oraz produktów spożywczych. W pokoju z pewnością marzy Ci się garderoba, a w korytarzu schowek na pościel czy sprzęty domowe.  W piwnicy sprawdzi się miejsce na narzędzia ogrodnicze.

         Najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest schowek umieszczony pod sufitem. Sposób kojarzony jest z czasami PRL, kiedy to pawlacz był praktycznie w każdym domu. Warto jednak inspirować się pomysłami sprzed lat, bo to właśnie te rozwiązania przetrwały wieki. Na szczęście, pawlacze coraz częściej spotkać można w nowoczesnych wnętrzach. Pawlacz to szafka, która posiada równą odległość od ościeżnicy do sufitu. Rzadko zdarza się nieco mniejsza. Pawlacz można zamontować w dowolnym pomieszczeniu, jednak najlepiej sprawdzi się w kuchni oraz przedpokoju. Pasował będzie także w sypialni, zaraz nad drzwiami. Posiadasz małą sypialnię? Zabuduj całą jej powierzchnię, wokół drzwi wejściowych. Uzyskasz wiele miejsca na ulubione przedmioty oraz ubrania. Jednocześnie, takie rozwiązanie nie zajmuje dużo miejsca. Pokój może pozostać przestronny, mimo że mały.

         Jeśli Twoje pomieszczenie posiada regularne kształty… Jesteś szczęściarzem. Z łatwością można je zagospodarować. Schowek możesz mieć w dowolnym miejscu i jakiej chcesz wielkości. Pomimo tego, że nisze oraz wnęki często uznawane są jako wady, są jednocześnie idealne jako schowek. Z łatwością zamontujesz w nich półki i zamaskujesz drzwiami licowanymi. Mogą wyglądać jak ściana lub stworzyć z nich kontrast dla reszty otoczenia.

         A co powiesz na antresolę? Jest świetnym sposobem, jeśli chcesz uzyskać w domu więcej przestrzeni. Pomieszczenie musi być jednak wysokie na 3,2 – 3,5 m. Może nie uda się po niej swobodnie poruszać, ale będzie idealna jako schowek. Chciałbyś umieścić ją w pokoju dla dzieci? Z pewnością zmieszczą się na niej łóżka. Dzięki temu, miejsce na podłodze można wykorzystać na zabawki i dobra zabawę.