Dwa w jednym – podziel pokój i ciesz się dodatkowymi pomieszczeniami

Mały metraż może okazać się dużym problemem. Jeśli wszystkie pomieszczenia we wnętrzu są niewielkie, pozostaje wyłącznie ich sprytne zaaranżowanie A co wtedy, gdy dysponujesz dużym pokojem, a przydałyby ci się dwa mniejsze? Wystarczy funkcjonalnie podzielić przestrzeń, wyodrębniając w niej strefy, na których ci zależy.

Parawan

Najprostszy sposób na podzielenia wnętrza to wykorzystanie parawanu. To wygodne i szybkie rozwiązanie musi być jednak starannie przemyślane, w przeciwnym wypadku efekt będzie nienaturalny i mało estetyczny. Jak tego uniknąć? Wybierz parawan z motywem dopasowanym do wystroju wnętrza lub przynajmniej w kompatybilnym z nim kolorze.

Ciekawy pomysł na optyczne powiększenie pokoju to wybór panelu szklanego. Dla tradycyjnie urządzonych wnętrz warto wybrać parawan z drewna. Zwiewne materiały pasują do stylu artystycznego, hippie i etno.

dr3

Jeżeli chcesz, aby wnętrze prezentowało się wyjątkowo oryginalnie, możesz wykonać parawan samodzielnie. Zazwyczaj używa się w tym celu tkanin, nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby spróbować wykorzystać koraliki, plastikowe maty albo stare płyty winylowe oklejone papierem samoprzylepnym. Samodzielne wykonanie parawanu pozwala ponadto sporo zaoszczędzić i dobrać wymiary zasłony do indywidualnych potrzeb.

Meble w strefie granicznej

Jeżeli nie chcemy wykorzystać parawanu, możemy podzielić pokój poprzez umiejętne ustawienie mebli. Usytuowanie tzw. mebli skrzyniowych w dość dużej odległości od ścian dobrze wyznacza podziały wnętrza. Jeżeli chcemy wyodrębnić w pomieszczeniu miejsce wypoczynkowe, zestaw kanap, sof czy foteli powinien być ustawiony w czworobok. Uwyraźnieniu podziału sprzyjać będzie także urządzenie stref w odmiennej kolorystyce, a nawet w innym stylu. Najprościej pomalować ściany dwoma różnymi barwami farb lub wykorzystać dwa rodzaje tapet.

dr1

Zmiana oświetlenia

Nawet jeśli uda nam się zmyślnie podzielić przestrzeń obszernego pokoju na dwa mniejsze, światło górne często pozostaje tam, gdzie było. W takim przypadku warto zainwestować w oświetlenie boczne, rozproszone albo punktowe. To ostatnie powinno oświetlać najbardziej reprezentacyjne obszary lub przedmioty przesądzające o charakterze wnętrza.