Bezpieczne dziecko – jak zabezpieczyć dom przed wyobraźnią malucha

Masz ciekawe świata dziecko, które niedawno zaczęło raczkować? Nic dziwnego, że szukasz sposobów na poprawę poziomu bezpieczeństwa. Małe dzieci nie dość, że są bardzo ruchliwe to jeszcze mają niemal niczym nieograniczoną, bogatą wyobraźnię, która nie idzie w parze z instynktem samozachowawczym. Jak uniknąć niebezpieczeństw, czyhających na malucha w jego własnym domu?

Zabezpieczajmy, ale z umiarem
Kiedy w domu pojawia się dziecko wszystko staje na głowie. Gdy dziecko zaczyna raczkować, musimy mieć oczy dookoła głowy. Z wiadomych względów opakowanie wszystkich sprzętów i niebezpiecznych akcesoriów folią bąbelkową nie wchodzi w grę. Trzeba wymyślić inne rozwiązanie. Zwłaszcza gdy brakuje nam cierpliwości, by po raz kolejny mówić „nie rób tak” czy „tam nie wolno”.

pexels-photo-48570

Nakładki na narożniki mebli

Ostre rogi i kanty mebli możesz zabezpieczyć specjalnymi nakładkami ochronnymi, które pozwolą dziecku wyjść ze zderzenia z meblem bez siniaka. Gumowe, świecące w ciemności a może piankowe? Wybór jest ogromny i należy do Ciebie! Alternatywą dla nakładek są podłużne listwy, które montuje się na ostrych brzegach mebli. Dzięki nim możemy chronić większą powierzchnię, np. stołu o ostrych krawędziach.

pexels-photo-90319

Zaślepki na gniazdka elektryczne

Dzieci często chcą wkładać raczki lub małe przedmioty do kontaktów. Aby im to uniemożliwić zabezpiecz wszystkie kontakty w domu zaślepkami. Są tanie i bardzo łatwo je zamontować. Można je stosować w gniazdkach z uziemieniem i bez uziemienia.

stairs-home-loft-lifestyle

Bramki i antypoślizgowe maty na schody

Jeżeli masz w domu schody, pomyśl o zakupie specjalnych bramek zabezpieczających. Pełne zabezpieczenie obejmuje bramki ustawione na dole i na górze schodów. Najbardziej popularne są bramki rozporowe – nie wymagają wiercenia i montowania ściennych podkładek. Gdy dziecko podrośnie bramki zamieniamy na antypoślizgowe maty, które ochronią malucha przed poślizgnięciem się na schodach.

Blokady, zatrzaski na meble

Kuchnia to pomieszczenie, w którym na Twoja pociechę czai się najwięcej niebezpieczeństw. Aby zminimalizować zagrożenie zabezpiecz szafki i sprzęty AGD specjalnymi blokadami, które można kupić w sklepach z artykułami dla dzieci. Zaletą zatrzasków (czy to plastikowych czy na rzep) jest bezproblemowy montaż, nie wymagający wiercenia dziur w meblach. Pamiętaj, że środki chemiczne i leki powinno się przechowywać w miejscach niedostępnych dla małych rączek.

kitchen-930781_1280

Zabezpieczenia drzwi
Samoprzylepne listwy do drzwi, nakładki zabezpieczające, zabawne stopery. Wszystkie doskonale chronią palce dziecka przed przytrzaśnięciem. Te ostatnie oprócz tego, że uniemożliwią przesuwanie drzwi to jeszcze pełnią funkcję dekoracyjną. Mają różne kształty, które można dobrać do wystroju wnętrza.

terrace-393890_1280
Uwaga przede wszystkim
Warto pamiętać, że stosowanie najróżniejszych zabezpieczeń to tylko ułatwienie, które nie zlikwiduje całkowicie wszystkich zagrożeń. Nie spuszczajmy dziecka z oka, zwłaszcza jeśli jest małe i dopiero uczy się chodzić. Często wystarczy chwila nieuwagi, którą dziecko wykorzysta robiąc sobie krzywdę.