Stylowa dekoracja okien, czyli jak wybrać firany i zasłony?

Okna potrafią odmienić każde wnętrze. Potrafią je rozświetlić, a także stać się elementem dekoracyjnym. Jakie firany i zasłony wybrać, aby pomieszczenie było eleganckie, ale również nowoczesne? Podpowiemy Ci, jak odmienić Twoje upragnione wnętrze.

sample-room-874387_1280

To jeden z najistotniejszych elementów podczas aranżacji wnętrza. W końcu okna pozwalają na dostanie się odrobiny światła do pomieszczenia, ale także potrafią je odmienić przy pomocy pary prostych trików. Nie warto ich przysłaniać nadmiarem elementów, aby stworzyć wrażenie większej przestrzeni. Sprawdza się to zwłaszcza, gdy posiadasz wielkie okno lub drzwi balkonowe. Jednak zasłony i firany to nie tylko element dekoracyjny, ale także pełni wiele użytecznych funkcji. Nigdy nie przyszło Ci to do głowy? Mogą one nie tylko chronić Cię przed nadmiarem światła, które wpada do pomieszczenia, ale wbrew pozorom, także przed pojawiającym się chłodem, co szczególnie sprawdzi się jesienią oraz zimą. Firany i zasłony świetnie sprawdzą się w mieszkaniach w blokach, ponieważ mogą być doskonałą ochroną przez wścibskim okiem sąsiadów oraz przechodniów. Obecnie użyteczność zasłon oraz firan staje się odchodzić w zapomnienie. Coraz większą uwagę zwraca się na ich wygląd oraz styl, w jakim zostały wykonane. W końcu muszą pasować do wnętrza.

living-room-408260_1280

Jakie zalety posiadają firany?

Już nasze babcie były miłośniczkami tego materiału, ponieważ świadczył on o statusie społecznym, ale także poczuciu estetyki. Obecnie coraz częściej się z nich rezygnuje na rzecz nowocześnie udekorowanego parapetu. Warto jednak wykorzystać ich romantyczną stylistykę i urządzić wedle nich gustowny salon. Gdy połączysz firany z równie elegancką zasłoną, uzyskasz wrażenie lekkości, ale także szyku. Najpopularniejsze są firany wykonane są muślinu albo koronki. Tradycyjne firany są koloru białego, jednak obecna moda spowodowała, że można je dostać w praktycznie każdym kolorze. Nie da się jednak ukryć, żę to właśnie biel jest najbardziej dostępna.

Einbaukche (panoramisch)

Co powiesz na zasłony?

Pełnią funkcję przysłon i są doskonałym rozwiązaniem podczas braku prywatności wśród sąsiadów. Możesz zdecydować się na zasłony m.in. z wełny, aksamitu lub bawełny. Pamiętaj jednak, że przydadzą się do nich mocne karnisze, ponieważ firany bywają bardzo ciężkie.

5579933768_062e8932f1_b

Pamiętaj, że wybór zasłon oraz firan w dużej mierze jest zależny od wielkości okna, które posiadasz, a także od gabarytów pomieszczenia. Meble o silnej stylistyce doskonale będą się prezentowały w akompaniamencie tapety, która podkreśli ich charakter, zwłaszcza gdy dobierzesz do nich delikatne zasłony, które nie wywołają efektu nadmiaru i chaosu. Pozwoli to na uzyskanie delikatnego tła, które podkreśli całość pomieszczenia i jego dodatków.