Kuchnia z wyspą – atrakcyjne rozwiązanie dla dużej kuchni

Marzysz o nowoczesnej i funkcjonalnej kuchni? Zainwestuj w kuchnię z wyspą. Wygląda bardzo atrakcyjnie, sprzyja integracji przy wspólnym przygotowywaniu posiłków, stwarza dodatkową przestrzeń dla szafek i dobrze zastępuje stół. Jedyną poważną przeszkodą do jej zastosowania jest niewielki metraż kuchni. Już w średniej wielkości pomieszczeniach prezentuje się ona jednak bardzo dobrze

.

Usytuowanie wyspy kuchennej

Najważniejsze zadanie to oddalenie wyspy od reszty mebli kuchennych. Jeśli będzie znajdowała się zbyt blisko nich, jej ozdobna funkcja zostanie zaburzona. Najlepiej, gdy odległość wynosi około metra, choć nieduże wahania w obydwie strony są dopuszczalne.

Wyspa świetnie prezentuje się we wnętrzach łączonych, gdy np. kuchnia jest otwarta na salon. Wówczas wyspa oddziela od siebie dwa obszary, strefę kuchenną i miejsce relaksu.

kitchen-673727_1280

Lokalizacja może być trudniejsza jeśli wybierzemy sporej wielkości wyspę, wyposażoną w kuchenkę. Nieduże modele z prostym blatem, wymagają znacznie mniej przestrzeni. Jednak coś za coś – małe wyspy kuchenne nie są tak funkcjonalne jak duże.

Otwarta lub zamknięta

Otwarcie kuchni na salon doskonale wpływa na kontakty między domownikami, pozwalając zacieśnić więzy. Bywają jednak sytuacje, gdy zależy nam na kuchennej prywatności lub zasłonięciu bałaganu, który towarzyszy niekiedy kulinarnym eksperymentom. Czasem chcemy ukryć przed dzieckiem przygotowywanie urodzinowego tortu – niespodzianki, innym razem przychodzą goście, którym chcemy zademonstrować wyłącznie gotowe potrawy.

kitchen-825318_1280

Jak pogodzić sprzeczne potrzeby i dysponować możliwościami otwarcia i zamknięcia kuchni? Wystarczy zamontować lekkie drzwi przesuwne, które przysłonią wnętrze, gdy będziemy sobie tego życzyć.

Najczęściej używane materiały

Do wykonania blatów zwykle używane jest drewno lub kamień, blat może być również laminowany. Wybór materiału należy uzależnić od stylu, który dominuje we wnętrzu. Surowe i minimalistyczne aranżacje zostaną ciekawie podkreślone przez kamienne blaty. Jasne drewno pasuje do delikatnych wnętrz inspirowanych naturą. Powierzchnie laminowane są wyjątkowo uniwersalne, świetnie sprawdzą się zatem w każdej kuchni.

kitchen-728726_1920

Staranne wykończenia dopełnią uroku aranżacji i sprawią, że wyspa będzie nam służyć przez wiele lat. Blaty laminowane można podkreślić dopasowanym kolorystycznie obrzeżem. Jeśli cenimy oryginalność, możemy wybrać rzadziej używane materiały wykończeniowe: granity, stal lub szkło.