Drzwi oraz okna, czyli zmora podczas tapetowania

Tapetowanie jest bardzo proste, jednak – jak w każdym przypadku – tutaj również znajdują się nieco trudniejsze punkty. Jednymi z nich jest położenie tapety wokół drzwi oraz okien. Wymaga to znacznie więcej cierpliwości oraz dokładności, jednak warto się postarać, aby uzyskać oszałamiające efekty.

Tapetowanie miejsc, które wymagają przycinania, odliczania i ogółem większego skupienia, bywa nieco uciążliwe. Jednak nie ma potrzeby aby zrażać się już na początku pracy. To wcale nie jest takie trudne jak myślisz. Przestrzeń wokół okien często jest zasłonięta, jednak warto o nią zadbać. Z pewnością chcesz wytapetować pomieszczenie raz, a porządnie. Wystarczą proste triki, aby całość przebiegła gładko i sprawnie.

Jak tapetować przestrzeń wokół drzwi i okien?

W obu przypadkach cały proces jest do siebie bardzo zbliżony. Na początku sprawdź, czy szerokość paska tapety odpowiada szerokości wnęki nad oknem lub nad drzwiami. Jeśli tak, nie ma problemu. Jeśli nie – wystarczy, że w następnych etapach dotniesz odpowiednią szerokość. Przyklej tapetę w miejscu na nią przeznaczonym i luźno zostaw resztę, która znajdzie swoje zastosowanie w innych, wymagających przycinania miejscach. Zarówno w przypadku okna, jak i drzwi, wiszącą część odetnij. Jeśli tapetujesz drzwi, zostaw kilka milimetrów wolnej tapety, którą następnie, za pomocą szpatułki, wciśniesz w zagłębiania pomiędzy framugą drzwi a ścianą. Jeśli tapetujesz okno, zagnij całość do wewnątrz i przytnij, ile potrzebujesz. Następnie dotnij fragment tapety, który będzie znajdował
się po wewnętrznych ścianach, przy oknie. Następnie przyklej go i delikatnie wygładź, aby dorównał się do powierzchni. Koniecznie zostaw większą ilość tapety przy narożnikach, oba paski będą się na siebie nakładać. Ciekawym trikiem jest nacięcie tapety na kształt trójkąta, w narożnikowej części okna. Odsłoń pasek i pozbądź się tego, który znajduje się pod nim.

Tapetowanie drzwi oraz okien nie jest tak trudne, jak może się to wydawać. Wymaga jednak nieco więcej cierpliwości i zaangażowania, aby efekt był w pełnie zadowalający. Warto jednak przemęczyć się. Na dodatek na końcu prac gwarantujemy ogromną satysfakcję. W końcu nic nie sprawia takiej przyjemności, jak samodzielna i dobrze wykonana praca.