Ciepłe, zimne, neutralne – wybieramy oświetlenie wnętrz

Nastrój wnętrz w dużej mierze budowany jest przez światło. Urządzając mieszkanie lub dom, warto zastanowić się nad tym, jaki klimat chcesz wprowadzić, które zakątki mają być przytulne, a które natomiast powinny inspirować domowników i potęgować energię do działania. Ciepłe i zimne światła posiadają ogromną moc kreacyjną. Sprawdź, jak dobrze ją wykorzystać.

Trochę teorii, czyli źródła i temperatura światła

Ciepłe światło dają obecnie świetlówki, halogeny oraz lampy LED , które jeszcze niedawno były kojarzone wyłącznie z zimnym wariantem oświetlenia. Zwłaszcza te ostatnie cieszą się obecnie dużym powodzeniem, głównie z uwagi na energooszczędność oraz różne warianty kształtów. Na potrzeby określenia barwy światła wprowadzono pomiary oparte na tzw. temperaturze barwowej (TC). Barwa ciepło-biała to zakres 2700 – 3000 kelwinów, zimno-biała jest wyższa, wynosi 5000 – 6500 kelwinów.

Delikatnie i intymnie –  światło ciepłe

Takie natężenie światła doskonale pasuje do wnętrz, w których chcemy odpocząć po ciężkim dniu lub pracowitym tygodniu. Ciepło oświetlona aranżacja zyskuje na przytulności, uwydatnia głębokie barwy otoczenia, nadaje ludzkiej skórze przyjemny koloryt. Wbrew pozorom, ten wariant światła spotykamy nie tylko w sypialni. Efektownie wyglądają także salon lub kuchnia skąpane w ciepłym świetle. Pomyśl, jak smakowicie zaprezentują się potrawy! Barwa ciepła pasuje do klasycznie urządzonych wnętrz. Doskonale współgra ze spokojem symetrycznych, konwencjonalnych, aranżacji.

logs-1807830_1280

Ruch i dynamika – światło zimne

Gdy oświetlenie ma znaleźć się we wnętrzach, w których chcesz być maksymalnie aktywny, postaw na zimną barwę. Świetnie pasuje ona do gabinetów lub pracowni. Sprzyja przyswajaniu wiedzy, dzięki czemu powinna być stosowana w pokoju ucznia. Skąd takie właściwości? Barwa zimna symuluje światło dzienne, więc skłania mózg do większej aktywności. Równocześnie nie męczy wzroku przy czytaniu oraz uwypukla szczegóły oglądanych przedmiotów.

bedroom-881123_1280

Rozwiązanie kompromisowe – światło neutralne

Jeżeli chcemy wypośrodkować barwę światła sięgnijmy po zakres 3300-5000 kelwinów. Światło sprawia wrażenie tzw. czystej bieli, doskonale prezentuje się w nowoczesnych wnętrzach, wśród metalowych lub szklanych dodatków. Ten typ światła często stosowany jest w przestrzeniach użyteczności publicznej (szpitale, ośrodki przemysłowe, banki itp.), nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by oświetlić nim dom lub mieszkanie. Są osoby, które, bez względu na typ pomieszczenia, zawsze wybierają światło ciepłe/zimne, bo dobrze się w nim czują. Dbając o komfort pozostałych domowników warto wówczas zaproponować do wspólnych wnętrz właśnie światło neutralne.