Dom z poddaszem czy bez? – wady i zalety

Zastanawiasz się nad kupnem domu, ale nie możesz się zdecydować czy wolisz postawić na poddasze czy dom parterowy? Przedstawimy Ci wady i zalety posiadania poddasza.

 pexels-photo-42240

Co powiesz na poddasze?

Przede wszystkim dom z poddaszem zajmuje znacznie mniej miejsca niż dom parterowy. W końcu jedno z pomieszczeń rozbudowane jest na już zajętej przestrzeni. Jeśli posiadasz niewielką działkę, z pewnością jest to najlepsze rozwiązanie. Dom z poddaszem użytkowym pozwala na zagospodarowanie przestrzenią, która umożliwi Ci podział pomieszczeń na część dzienną oraz nocną. Tym sposobem na poddaszu może znaleźć się Twoja sypialnia i schowek, jeśli masz na niego wystarczająco miejsca. Budowa poddasza to również świetne rozwiązanie, ponieważ nie przeszkadza w codziennym użytkowaniu dolnej przestrzeni.

f3

 

Jakie są wady i zalety?

Jak wszystko, tak również dom z poddaszem posiada swoje wady. Jako, że pomieszczenie znajduje się na poddaszu, musisz liczyć się z jego różnymi wysokościami. Nie w każdym miejscu masz możliwość stanąć w pełni wyprostowany. Najniższe miejsca warto przeznaczyć np. na łóżko. To między innymi kształt posiadanego dachu świadczy o tym, ile będziesz posiadał przestrzeni na poddaszu. Najbardziej racjonalnym i ekonomicznym rozwiązaniem jest dach dwuspadowy, którego przestrzenie, które znajdują się pod skosami, biegną jedynie przez dwa boki budynku, leżące po przeciwnej stronie. Pozwoli Ci to na racjonalne umieszczenie mebli i przedmiotów użytkowych, bez utraty przestrzeni.

kids-room-275862_1920

Jak zaaranżować pokój?

W tym miejscu najczęściej znajdują się pomieszczenia, które służą do odpoczynku, na przykład sypialnia. To szczególne miejsce, ponieważ znajdujące się w pomieszczeniu pale czy słupy, uwypuklają surowy klimat, jednak ogromnie ciepły. Na poddaszu często znajduje się również gabinet, ponieważ jest to miejsce, w którym nikt nie będzie Ci przeszkadzał podczas pracy. To świetne rozwiązanie zwłaszcza dla osób, które na co dzień pracują w domu. Skosy jednak praktycznie uniemożliwiają zbudowanie na poddaszu łazienki. Zazwyczaj jest to mała przestrzeń, a wszelkie niedogodności nie mają w niej miejsca na praktyczne zastosowanie. Skutkiem jest brak możliwości ustawienia najpotrzebniejszych sprzętów. Mimo tego poddasze jest świetnym miejscem na zagospodarowanie miejsca na schowki lub upragniona garderobę.