Wnętrze w stylu Zen

Styl zen z pewnością pokochają minimaliści. Jego zadaniem jest nastrajać i nieść wewnętrzny spokój. Stroni od nadmiaru dodatków i przesady. Co powiesz na zaaranżowanie sobie odrobiny spokoju?

Styl zen cechuje naturalność i brak zbędnych detali. Nie znajdziesz tutaj zbyt dużej ilości mebli. Ważne jest to co niezbędne i użyteczne. Zmniejszenie ilości dodatków powoduje, że wnętrze nabiera harmonii i ładu, który jest niezbędny w codziennym życiu. Marzysz o osobistej oazie spokoju, w której możesz się chronić przed zgiełkiem otaczającego Cię świata? Styl zen sprawdzi się doskonale. Z pewnością zagości w Twoim domu na dłużej.

Aranżacja mieszkania w stylu zen pozwala uzyskać odrobinę spokoju. Będzie to idealne rozwiązania dla nerwusa, który nie może usiedzieć na miejscu, ale potrzebuje trochę prywatnej przestrzeni. Ten styl sprawdzi się także w domowym biurze. Pomoże się skupić, a pomysły same będą pojawiać się w Twojej głowie. Może właśnie dzięki zen, świat o Tobie usłyszy? Wnętrza w stylu sen to stara metoda, którą opracowali buddyjscy mnisi. Nie od dziś wiadomo, że nikt nie umie się tak doskonale wyciszyć jak oni. Warto korzystać z metod osób, które zadbały o wysoką jakość pomysłu, a przede wszystkim skuteczność. Wymagają także zastanowienia się, co w Twoim otoczeniu jest zbędne i czego możesz się pozbyć, żeby poczuć spokój i siłę.

doorway-690338_1280

Zastanawiasz się, jak zaaranżować swoje „cztery kąty” w stylu zen? Zdecydowanie postaw na „mniej znaczy więcej”, które sprawdza się w każdej dziedzinie życia. W pokojach umieść tylko najpotrzebniejsze przedmioty, bez których te pomieszczenia nie mogą funkcjonować. W końcu musisz w nich jakoś żyć. Ważna jest równowaga pomiędzy tym czego chcesz, a tym co jest Ci niezbędne. W stylu zen bardzo ważne jest zachowanie przestrzeni. Nie powinieneś czuć się przytłoczony. Wręcz odwrotnie, Twoje pomieszczenie powinno nieść Ci poczucie wolności i radości. Zwłaszcza, jeśli utrzymasz je w jasnej kolorystyce beżu, bieli czy jasnej szarości. Światło słoneczne, które będzie wpadać przez duże okna spowoduje, że pokój wyda się dodatkowo radosny i przestronny. Podane barwy możesz przełamać kontrastującym kolorem lub delikatnymi pastelami, które nadadzą wnętrzu dodatkowej lekkości i charakteru. Postaw również na minimalistyczne meble. Jeśli jednak masz ochotę na odrobinę ekstrawagancji i designu, zdecyduj się na oryginalne fasony mebli, ale w bardzo jasnym odcieniu. Powinny sprawiać wrażenie „wtapiania się” w resztę pomieszczenia.

Jakie najważniejsze cechy powinno posiadać wnętrze w stylu zen? Sprawdzą się delikatne materiały, które optycznie nie obciąża pomieszczenia. Na podłodze możesz położyć deski z jasnego dęby lub ciemnego i egzotycznego wenge. Najlepiej sprawdzą się również drewniane meble, które będą przypominać o naturze. Nie można zapomnieć o dodatkach, które kojarzą się z Japonią m.in. bambusowe maty czy porcelana. Japońskie domy charakteryzowały się bliskością z naturą. Styl zen utrzymuje tę tendencję. Jeśli masz możliwość zaaranżować pomieszczenie z wyjściem na ogród lub taras, skorzystaj z łagodnego przejścia pomiędzy nimi. Może do swojego pomieszczenia dodasz kwiaty, które je ocieplą i zaproszą na poranną kawę do ogrodu? Nic tak nie ożywia, jak spacer boso po własnej trawie.

computers-924084_1280