Szafa wnękowa – i wszystko w porządku

Szafy wnękowe to doskonałe rozwiązanie dla posiadaczy mieszkań lub domów z trudnymi do zagospodarowania wnękami. Jeżeli dodatkowo ogranicza nas niewielki metraż trudno o lepszy wariant szafy. Taki mebel jest zwykle wykonywany na zamówienie, według indywidualnego projektu. Dzięki temu można drobiazgowo rozplanować jego wnętrze, od półek po drążki.

Wykonanie szafy

Najtańsze rozwiązanie to zakup gotowej szafy do samodzielnego montażu. Produkt sporządzany przez stolarza jest droższy, ale pozostawia bardzo dużą swobodę aranżacyjną. Sam wybierasz, czego potrzebujesz. Szafy wnękowe wykonywane są z płyt meblowych. Mogą być zakończone fornirem, polakierowane lub oklejone folią. Najchętniej stosowany typ zamknięcia to drzwi przesuwne. Głębokość szuflad należy dostosować do przechowywanych w nich ubrań. Dla wnęk przeznaczonych na mniejszą odzież (bielizna, skarpety, koszulki) nie powinna przekraczać 12 cm. Unikamy dzięki temu bałaganu i gniecenia się ubrań.

szw3

Nie tylko odzież

W dużej szafie wnękowej zmieszczą się nie tylko ubrania. Często przechowywana jest tu pościel i ręczniki, dolna półkę zajmuje obuwie. Zazwyczaj na drążkach wieszane są torebki oraz paski, bez problemu mieszczą się parasole. Pozostałe miejsce wykorzystujemy według potrzeb. Na półkach można swobodnie przechowywać wszystko, czego nie chcemy pozostawiać na wierzchu. Świetnie pomieszczą się tu także dokumenty, drobny sprzęt elektroniczny i zeszyty. Mniejsze przedmioty warto włożyć do koszyków, pudełek lub segregatorów. Szafy wnękowe mogą ukryć także odkurzacz oraz deskę do prasowania.

Oświetlenie

Dużą szafę wnękową można oświetlić. Istnieją dwie możliwości, montaż światła zewnętrznego lub wewnętrznego. Środkowe zapala się w momencie otwarcia szafy. Efektowny pomysł to oświetlenie lustra stanowiącego element wyposażenia szafy. Można zamontować reflektor nad górną krawędzią lustra lub oświetlić je obustronnie.

szw1

Dostosuj szafę do rodzaju wnętrza

Zadbaj, żeby ten dobrze widoczny mebel nie „gryzł się” z pozostałymi elementami aranżacjami. Wykończenia bambusowe, rattanowe lub drewniane doskonale pasują do pomieszczeń urządzonych w stylu retro, inspirowanych folkiem czy pełnych ekologicznych materiałów. A jeśli chcesz zamontować szafę w nowoczesnej, minimalistycznej, przestrzeni? Wybierz fronty lakierowane lub szklane. Front w kolorze ściany pozwoli ukryć szafę, wizualnie „wtopić” ją w ścianę.