Drzwi przesuwne – funkcjonalny i estetyczny element wnętrza

Drzwi przesuwne to doskonałe rozwiązanie dla niewielkich wnętrz, choć niejednokrotnie wybiera się je także dla dużego metrażu. Ich wykorzystanie umożliwia maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Drzwi można zamontować w ścianach murowanych albo kartonowo – gipsowych. Sprawdź, jak wykorzystać drzwi przesuwne w swoim wnętrzu 

Wyróżniki drzwi przesuwnych

Skrzydła drzwi przesuwnych są szersze niż klasycznych. Przesuwają się po specjalnej szynie montowanej nad drzwiami. Szyna może być wykończona tzw. maskownicą, którą można dopasować do koloru drzwi. Otwierają się one i zamykają wzdłuż linii ściany. Drzwi typu naściennego nie posiadają zazwyczaj przylg.

Ich niewątpliwą zaletą jest praktyczność i uniwersalność. Szczególnie interesująco prezentują się w nowoczesnej aranżacji.

Montaż

Montaż drzwi przesuwnych nie powinien nastręczać żadnych trudności. Przed przystąpieniem do niego należy przygotować odpowiednie narzędzia: miarkę, poziomicę, wiertarkę i klej montażowy. Mniejsze elementy powinny być dołączone do drzwi. W komplecie znajdziemy wkręty, okucia oraz maskownice. Bardzo ważne jest precyzyjne wykonanie pomiarów: szerokości i długości drzwi, a także odległości dla wózków jezdnych na prowadnicy. Następnie należy zamontować prowadnicę nad otworem drzwiowym. Zostanie na niej zawieszone skrzydło drzwiowe. Ostatni krok to wykończenie drzwi elementami maskującymi.

Drzwi w stylu glamour

Jeśli chcesz, aby Twoje wnętrza były wyjątkowe, wybierz drzwi przesuwne ze szkła. Najlepiej wybrać szkło hartowane, które, w przypadku stłuczenia, nie rozbija się na drobne kawałki. Dzieje się tak za sprawą techniki jego wykonania, szkło to jest nagrzane i gwałtownie schłodzone. Warto starannie dobierać jego grubość. Im jest ono grubsze, tym mocniejsze, ale także i cięższe. Stąd, jeśli decydujemy się na montaż, musimy posiadać bardzo mocne prowadnice. Inne opcje to wybór szkła klejonego folią lub żywicą – obydwa rodzaje także nie rozbijają się na ostre odłamki. Takie drzwi nie muszą być przezroczyste. Można wybrać model barwny lub szkło piaskowane. Przy podejmowaniu decyzji zwróć uwagę na kolory w aranżacji. Wszystko powinno harmonijnie do siebie pasować.