Rodzaje fornirów

Jedną z najpopularniejszych pochodnych oklein, jest fornir. Zanim zabierzesz się do oklejania ulubionego mebla, warto dowiedzieć się, jakie są rodzaje oraz jego forniru.

Zanim poznasz zastosowanie forniru oraz jego cechy, zastanawiałeś się nad tym, czym tak naprawdę jest fornir? Są to bardzo cienkie arkusze naturalnego drewna, które są naklejane na powierzchni mebla. Zazwyczaj wykonany jest z mniej luksusowego gatunku drewna (najczęściej jest to sosna lub świerk), lub z jego imitacji. Jego zadaniem jest nadanie szyku i szlachetności wybranego mebla tak, aby uzyskało swój dawny blask. Warto pamiętać o estetycznym aspekcie, który ma na celu podniesienie jego atrakcyjności. Obecne forniry, najczęściej cięte są maszynowo i mają ok. 1,5 mm grubości. Czasem można spotkać ich grubszą wersję (ok. 5 mm), która nazywana jest obłogiem. Zdarzyć się może, że cały mebel pokryty jest tylko nim. Został jeszcze blind. Co to takiego? Jest to okleina, której zadaniem jest bycie podkładem dla forniru docelowego (tego bardziej szlachetnego). Klejony jest poprzecznie do linii słojów desek, aby zapobiec ich pękaniu i odkształceniom. Z powodu bycia podkładem, zazwyczaj pozyskiwany jest z gorszej jakości drewna, na przykład, topoli lub buku.

children's bedroom

Zastanawiasz się, skąd wziął się sposób oklejania mebli fornirem? Ta sztuka powstała już kilkaset lat temu, kiedy to modne było fornirowanie mebli tak, aby były jak najbardziej eleganckie, luksusowe i szykowne. Rodem z książęcego dworu. Gatunków fornirów jest do wyboru, do koloru. Bardzo często stosowane są arkusze z mahoniu lub orzecha, ale dostępnych jest także kilkadziesiąt innych odmian. Często nie ma możliwości zorientować się, czym jest pokryty dany mebel. Powodem tego jest ścieranie się drewna oraz jego wypłowienie, które z biegiem lat, nadaje meblu antycznego charakteru. Pewnie nie raz, ulubiony kredens po babci, wydał Ci się meblem z duszą.

Zastanawiasz się jednak, czy lepszy jest fornir naturalny czy modyfikowany? Jeśli decydujesz się na naturalny, masz gwarancję wysokiej jakości efektu końcowego, który idealnie oddaje wrażenie „zdjęcia prosto z pnia”. Przypadnie do gustu każdemu, kto szuka innego wyjścia, niż drewniane meble. Jego zaletą jest również ocieplenie wnętrza i jest znacznie trwalszy od drewnianych mebli. Ważnymi cechami jest brak skrzypienia, podczas codziennego użytkowania oraz niezmienny wygląd.

helle moderne küche in einem loft

helle moderne küche in einem loft

Czym, w takim razie, różni się fornir modyfikowany? Pozyskiwany jest z drzew, które rosną w egzotycznych krajach, zatem jest do drewno na co dzień niedostępne. Wszelkie niedoskonałości są barwione, aby następnie zostały sklejone. Wzór powstaje mechanicznie, dzięki czemu jego słoje i kolor są równomierne i powtarzalne. Jego zaletą jest brak dziur, które mogły wyrządzić ewentualne szkodniki oraz egzotyka. Powtarzalny wzór gwarantuje spójny wygląd, który sprawdzi się w minimalistycznym wnętrzu.