Piękny i funkcjonalny ogród

Przy samodzielnym projektowaniu swojego wymarzonego ogrodu, bardzo ważne jest jego zastosowanie oraz to, co będzie zawierał. Nie musisz obawiać się błędów, bo to tutaj masz możliwość pobudzić swoją kreatywność. Zastanawiasz się, co powinien zawierać Twój ogród i jakie triki sprawdzą się najlepiej?

Postaw na drzewa oraz krzewy

To zdecydowanie najczęściej spotykane rośliny w przydomowym ogrodzie. Warto jednak na nie postawić, ponieważ potrafią fantastycznie odmienić miejsce, któremu do niedawna brakowało życia. Najlepiej komponują się z nimi byliny czy rośliny cebulowe, które są świetnym rozwiązaniem, ponieważ nie trzeba ich przesadzać. W niezmiennym stanie mogą przetrwać długie lata. Drzewa oraz krzewy sprawdzą się jako główna część ogrodu. Sprawdzą się także wszelkie rośliny, które umieszczone są w pojemnikach lub jednoroczne. Ogród nabierze fantastycznych barw oraz kształtu. Przy Twoim domu stoi stare drzewo? Zadbaj o nie, jak o bliską Ci osobę. Nawet nie wiesz, ile masz szczęścia. Dom od razu nabiera „duszy” i staje się bardziej romantyczny. To również gratka dla małych dzieci, którym możesz opowiadać przeróżne historie o stojącym tu od lat drzewie. W ogrodzie sprawdzą się wysokie drzewa, ponieważ ochronią nie tylko przed wiatrem, ale także przez zbyt dużym słońcem, które w lecie może dać się we znaki. To bywa jednak kłopot jesienią, kiedy spadają z niego wszystkie liście. Jeśli planujesz altanę pod drzewem, zastanów się, czy nie czeka Cię zbyt dużo sprzątania. W końcu powinna ona służyć do odpoczynku.

garden

A jeśli nie masz drzew?

Wystarczy, że je posadzisz. Drzew oraz krzewów masz do wyboru i do koloru. Pamiętaj jednak, że zanim się na jakieś zdecydujesz, przemyśl jego wymiary. Drzewo rośnie i nie zawsze pozostanie tak małe. Kiedyś może zacząć przeszkadzać. Warto pomyśleć o tym już na zapas. Nie powinno być zbyt blisko Twojego domu, ponieważ może zahaczać o dach, a korzennie zaburzyć jego fundamenty. Masz mało miejsca na takie dostojne drzewo? Postaw na coś mniejszego. Te, które szczepione są na pniu, niewiele się zmienią, a z pewnością urozmaicą Twój przydomowy ogród. Możesz posadzić je jako żywopłot lub wyznaczniki stref użytkowania. Świetnym pomysłem jest także zasadzenie pnączy, które romantycznie owiną się wokół Twojego płotu. Sprawdzą się winobluszcze, które nie tylko szybko rosną, ale także są łatwe w utrzymaniu. Rozwiązaniem mogą być także winorośle owocowe, które dodatkowo dadzą Ci pyszne smaki.

flowers-purple-garden-plant

Jak zainstalować się w przydomowym ogrodzie?

W tym przypadku powinieneś iść w jakość. W końcu ogród ma służyć Ci przez długie lata, najlepiej bez koniecznych poprawek. W tym przypadku sprawdzą się instalacje, które będą bardzo trwałe. Warto położyć je zanim zaaranżujesz swój ogród, aby nie niszczyć ulubionych roślin, na które tak długo czekałeś. Z pewnością sprawdzi się instalacja elektryczna, która nie tylko doskonale oświetli front domu oraz jego wjazd, ale także część ogrodową. W nocy światło oświetli wybrane kompozycje z Twojego ogrodu i doda im odrobiny magii i tajemnicy. Przyda się także zainstalowanie miejsca na gniazdko elektryczne, które ułatwi korzystanie z narzędzi elektrycznych. Jeśli Twoja przydomowa roślinność to raczej wielki ogród niż mały ogródek, doskonale sprawdzi się system nawadniający. Najlepiej taki, który sam zadba o porę podlewania i będzie to robił z wyjątkową starannością. Świetnie sprawdzi się taki, który posiada również czujnik opadów deszczu oraz wilgotności. Taki system możesz zainstalować sam. Jeśli jednak planujesz instalację bardziej wymagającego systemu, zdaj się na pomoc fachowców.

garden(1)

Pomyśl o podjeździe

Jest tak samo istotny, jak pozostałe elementy przydomowego ogrodu. Zarówno podjazd jak i ścieżka, powinny znajdować się na utwardzonej, dwuwarstwowej podbudowie. Pozwoli to uniknąć zapadania się oraz zagwarantuje dłuższą trwałość. Czym można je utwardzić? Zdecydowanie sprawdzą się kamiennie płyty lub kostki. W tym przypadku postaw np. na granit lub bazalt, ponieważ cechuje je odporność na ścieranie się oraz na zmieniającą się pogodę. Tańszym rozwiązaniem będą płyty lub kostki betonowe.

festival-flags-garden-party

Czym utrwalić ogrodzenie?

Nie da się ukryć, że najtrwalsze są murowane ogrodzenia. Najczęściej spotykany jest naturalny kamień i przęsła. To, na co się zdecydujesz, zależy tylko od tego, czy chcesz się odgrodzić od sąsiadów, czy zależy Ci na prowizorycznym oddzieleniu Twojej posesji. Pomimo to, zarówno jedno i drugie ogrodzenie wymaga odnowy co parę lat.