Drewniana podłoga – to ma sens

Wielu z nas marzy o drewnianej podłodze. Nadaje wnętrzu ciepła oraz sprawia, że jest przytulne. Idealnie komponuje się z każdym stylem pomieszczenia. Warto poznać podstawy zanim zdecydujemy, który rodzaj drewna jest naszym wymarzonym.

 

Obecnie mamy do wyboru trzy podstawowe rodzaje podłóg. Drewniane to między innymi deski lite, które są zbudowane przynajmniej z jednego szlachetnego kawałka drewna. Drugim wyborem są dwu lub trzy warstwowe deski. Najpopularniejsza jest deska barlinecka, która jest zbudowana z trzech warstw drewna, ułożonych krzyżowo. Wierzch warstwy pokrywa najczęściej drewno egzotyczne lub europejskie. Środek oraz spód pokrywa drewno iglaste. Deska lita jest zdecydowanie bardziej „szlachetna” i oryginalna. Ze względu na polski klimat, lepszym wyborem będą deski warstwowe. Zdecydowanie lepiej znoszą ciągłe zmiany temperatury oraz wilgotność powietrza. Mają również walory estetyczne. Dzięki nim unikniemy ciągłego skrzypienia podłogi oraz jej pęcznienia. Możemy również zdecydować się na panele laminowane, których celem jest imitacja drewna. Często ich cena jest dużo niższa, niż oryginalnych drewnianych podłóg.

Przy wyborze odpowiedniej podłogi, bardzo ważny jest gatunek drewna. Najczęściej stosowane są deski egzotyczne i europejskie. Należy zwracać uwagę na to, jak dane drewno reaguje na zmiany klimatyczne oraz użytkowanie. Powinno być odporne na wszelkie wgniecenia. W pokojach, które są częściej użytkowane, najlepiej wybrać twarde drewno takie jak dąb oraz jesion. Gatunki takie jak klon czy brzoza, idealnie sprawdzą się w sypialniach.

Najczęstszym sposobem wykończenia podłóg jest ich pomalowanie. W stylu skandynawskim, wystarczy użyć białej lub jasno szarej farby. Rustykalna podłoga cechuje się szczotkowaną fakturą. Dzięki temu drewno wygląda na bardziej naturalne. Fazowanie pozwala odsłonić fragmenty łączące deski. Dzięki niemu widać każdy ich szczegół, a efekt końcowy jest bardziej surowy.

Drewniane podłogi są coraz częściej zabezpieczane olejami i lakierami. Jest to podyktowane indywidualnymi preferencjami co do efektu końcowego oraz użytkowaniem wybranego pomieszczenia. Olej jest zdecydowanie bardziej naturalnym wyborem. Zabezpiecza drewno przed jego ścieraniem lub uszkodzeniami. Niestety, należy bardziej uważać na płyny barwiące takie jak czerwone wino. W przeciwieństwie do oleju, lakier pozostaje na powierzchni podłogi. Dzięki temu jest ciągle zabezpieczona i łatwiej ją samemu pielęgnować. Niestety dużo prościej ulega zarysowaniom.

Jak widać wybór odpowiedniego drewna jest bardzo prosty. Zdecydowanie należy przemyśleć gdzie i jak bardzo będzie nam służyło. Warto dopasować je do ogólnego wystroju wnętrza oraz własnych upodobań.