Samodzielnie tapetowanie – jak zacząć?

Myśląc o tapetowaniu od razu chcemy udać się do fachowców. Zdecydowanie prostszym rozwiązaniem będzie spróbowanie własnych sił. Zajmie to więcej czasu, ale gwarantuje satysfakcję z samodzielnego urządzenia wymarzonego wnętrza. Jak to zrobić?

 

         Pojechaliśmy do sklepu. Spośród licznych wzorów i kolorów, wybraliśmy naszą wymarzoną tapetę. Przy kasie wyobrażamy sobie efekt końcowy. Niestety w domu zastaje nas rzeczywistość. Jak wziąć się za położenie tapety, jeśli nigdy wcześniej tego nie robiliśmy? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na powierzchnię, którą chcemy pokryć. Jeśli mamy nieotynkowane podłoże, tapety możemy kłaść tylko jeśli jest równe. Przy tynku tradycyjnym wystarczą nam trzy – cztery tygodnie, żeby wziąć się do pracy. Jeśli nasze podłoże pyli, sypie się, jest poplamione lub nierówne, pomalowane farbą olejną lub klejową, należy je zagruntować. Pozwoli to nie tylko na łatwiejsze położenie tapety, ale także na jej długie użytkowanie.

         Przy wyborze tapety bardzo ważny jest rodzaj ściany. O ile do suchych pomieszczeń, możemy zdecydować się na każdy wzór, tak w pomieszczeniach wilgotnych, na przykład kuchnia czy łazienka, lepiej postawić na tapetę winylową, gładką lub zmywalną. Pozwolą nam zachować czystość w pomieszczeniu. Jeśli nasza ściana ma nierówna fakturę, odpuśćmy sobie gładkie kolory. Zamiast upiększyć nasze wnętrze, podkreślą niedoskonałości. Doskonałym wyborem będą tapety z głębokim tłoczeniem oraz wzorzyste. Do położenia tapet najczęściej wystarczy nam uniwersalny klej. Wyjątkiem są bordiury i tapety winylowe oraz tłoczone, które wymagają specjalnego kleju do winyli.

         Tapetowanie nie wymaga specjalistycznego sprzętu. Potrzebne są nam między innymi wiadro, gąbka, stalowa szyna, która pomoże przy obcinaniu tapety, papier ścierny i szpachelka. Pomóc nam mogą znajomi. Dla ambitnych, w Internecie można znaleźć instruktaże w formie filmików, jak położyć tapety, krok po kroku. Jeśli podczas kładzenia tapet powstaną pęcherzyki powietrza, należy je przebić szpilką. Następnie wystarczy docisnąć tapetę do ściany. Jeśli boimy się, że nie znajdziemy kołków do zawieszania obrazów czy rodzinnych fotografii, wystarczy przed tapetowaniem przyczepić do nich gwoździe bez główek tak, aby przebić tapetę w odpowiednich miejscach.

         Samodzielne urządzanie wnętrza daje ogromną radość i satysfakcję. Oprócz dobrze wykonanej pracy, może być to moment na spędzenie czasu z bliskimi. Jeśli jednak boimy się, że nie podołamy zadaniu, warto jednak zdecydować się na pomoc fachowca, a następnie cieszyć się idealnie odświeżonym wnętrzem.