Jak samodzielnie wytapetować ścianę?

Planując odświeżenie swojego wnętrza, często zaczynamy od zmiany tapet. Tylko jak to zrobić bez pomocy fachowców?

 

         Zanim zabierzemy się za klejenie tapety, ważny jest sprzęt, jaki do tego użyjemy. Najważniejsze są szpachla dociskowa ze sztucznego tworzywa, szyna do przycinania tapety, szczotka do tapet oraz rolka, dzięki której można dociskać połączenia. Pozwoli to na równomierne nałożenie tapety bez widocznych zgrubień. Pamiętajmy również o nożu oraz nożycach do tapet. Przyda się także nóż segmentowy oraz szpachla metalowa, dzięki której usuniemy starą tapetę oraz jej pozostałości. Na koniec ważne są pion, szyna stalowa, wałek dociskowy, ołówek, calówka, wiadro oraz szczotka do kleju. Przy takim zaopatrzeniu , pora zabrać się za nakładanie tapety.

 

          Zanim ją nałożymy, musimy zadbać o odpowiednią powierzchnię. W zależności czy podłoże jest stare czy nowe, należy je wcześniej przygotować. Jeśli nasza baza jest nieotynkowana, tapetę można przykleić tylko, jeśli jest równa. Wcześniej jednak ściana musi być zagruntowana. Jeśli tapeta jest bardzo cienka, należy pod nią wykonać podkład z tapety izolacyjnej. Tynki tradycyjne są gotowe do użytku już po trzech – czterech tygodniach od ich nałożenia. W przypadku suchych tynków musimy odczekać. Kiedy masa szpachlowa wyschnie, należy przeszlifować łączenia oraz zagruntować ścianę.

         A co, jeśli posiadamy stare podłoże? Jeśli kruszy się lub pyli, należy położyć grunt, który poprawia parametry. Jeśli jest poplamione, można je zeszlifować, wywabić, lub zamalować farbą gruntująco – odcinającą. Często problemem jest nierówne podłoże. Wtedy musimy najpierw nanieść grunt, a jako podkład, przykleić tapetę izolacyjną. Pamiętajmy, że podkład może być potrzebny nawet wtedy, kiedy powierzchnia jest chropowata. Co, jeśli tynki odsypują się od muru? Jest to bardzo częsty problem, zwłaszcza wśród starego budownictwa. Najprostszym sposobem jest jego skucie. Musimy wtedy wyrównać podłoże oraz zagruntować. Istotnym problemem jest również złuszczająca się farba. Nie wygląda estetycznie, dlatego trzeba ją usunąć, a następnie nanieść grunt. Jeśli nasze podłoże jest wymalowane farbą olejną lub klejową, należy ją przeszlifować lub usunąć i zagruntować.

           Decydując się na samodzielne tapetowanie pamiętajmy, że od prawidłowego zadbania o bazę, nasza tapeta może przetrwać nawet długie lata, bez oznak użytkowania.