Zasady projektowania wnętrz

Każde wnętrze jest inne i trudno znaleźć receptę, która sprawdzi się podczas każdego remontu. Jednak, zanim zabierzesz się za aranżację swojej przestrzeni, należy ją należycie zaprojektować. Jak to zrobić aby ułatwić sobie późniejszą pracę?

Nie każdy ma zmysł do aranżowania wnętrz, jednak jeśli poznasz proste zasady, wszystko wyda się znacznie łatwiejsze. Poza tym, jest to Twoja wymarzona przestrzeń i sam doskonale wiesz, co powinno się w niej znaleźć.

pexels-photo-90319

Zabaw się optyką

Bardzo istotna jest optyka, która określa się przede wszystkim na ścianach, podłogach, często na posiadanych belkach. Posiadasz duży metraż? Fantastycznie, w takim razie niewiele potrzebujesz. Jeśli Twoje mieszkanie jest małe i przytulne, warto zastosować kilka trików, które sprawią, że wnętrze wyda się nieco większe i bardziej przestronne. Przede wszystkim sprawdzi się pozbycie się wszelkich zbędnych mebli, które zabierają Ci przestrzeń. Regał nie musi wolno stać pod ścianą, skoro wystarczą wiszące półki na których umieścisz ulubione lektury. Sprawdzą się także białe ściany, które nadadzą poczucia przestrzeni. Zwłaszcza, jeśli posiadasz duże okno, przez które wpadają promienie światła słonecznego. Łączenia pomiędzy ścianami nie są już widoczne, a tym samym prezentują się jednolicie. W małych pomieszczeniach nie sprawdzi się ilość bibelotów. Postaw na najbardziej potrzebne sprzęty i akcesoria, jak np. zdjęcie z wakacji czy ulubiona figurka. Pamiętaj, że w tym przypadku mniej, znaczy więcej. I to dosłownie. Wszystko co możesz przechowuj we wszelkich szafkach i szufladach tak, aby na co dzień nie były widoczne.

living-room-416035_1280

Co powiesz na kolor?

Istotnym elementem projektowania wnętrz jest postawienie na kolor. Pamiętaj jednak, aby robić to z głową bo w tym przypadku nie trudno o przesadę. Najlepiej sprawdzają się odcienie bieli, beżu oraz szarości. Są to barwy bezpieczne, do których z łatwością dobierzesz barwne dodatki, które możesz zmieniać co sezon. Pastelowe kolory są eleganckie, soczyste dodają energii. Zastanów się, jaki cel ma mieć pomieszczenie i taką nadaj mu barwę.

sample-room-874344_1280

Gdy odsuniemy meble, aby nie dotykały ścian, pokój wyda się optycznie większy. Wszystko za sprawą tego, że narożniki przestaną rzucać się w oczy. Zadbaj o to, aby była zachowana przestrzeń dla Ciebie i dla gości. W końcu nikt nie lubi potykać się o meble, ani o siebie nawzajem.