Długie i wąskie mieszkanie – 5 sprytnych porad

Często jest to opis, którego bardzo się boimy. W końcu co zrobić, jeśli marzy Ci się przestronne, ustawne pomieszczenie, ale… nie masz na nie miejsca? Na szczęście istnieją sztuczki, które pomogą Ci zapanować nad długim i wąskim pomieszczeniem, aby spełniało wszystkie Twoje oczekiwania.

Niewielkie pomieszczenia to dla wielu osób wyzwanie. Nie wiadomo, jak je urządzić, aby nie wyglądało na zagracone, a na stylowe, eleganckie i nowoczesne. Do tej pory długa i wąska przestrzeń kojarzyła Ci się z korytarzem, w którym magazynuje się wszystko, co popadnie.? Udowadniamy, że również taką przestrzeń można ciekawie i funkcjonalnie wykorzystać.

pexels-photo-89828

  1. Pomyśl nad meblami. To one są jednymi z najważniejszych elementów w domu i często to właśnie one zabierają nam najwięcej miejsca. Najczęstszym błędem jest ustawianie ich zaraz pod ścianą co powoduje, że tracisz możliwość jej dalszego wykorzystania. W małych wnętrzach to właśnie ściany są najważniejszym elementem, które umożliwia aranżację. Zapomnij również o starodawnych meblościankach, postaw na nowoczesne modele szafek, które wizualnie są lekkie i nie przytłaczają pomieszczenia.

  1. Bardzo ważny jest minimalizm. To właśnie on sprawia, że całość nie jest przesadzona i nie sprawia wrażenia bałaganu, o który nie trudno w długich i wąskich pomieszczeniach. Niech w Twoim mieszkaniu nie znajdują się niepotrzebne elementy. Potraktuj to, jako korzyść dla swojego portfela. Widzisz? W każdym rozwiązaniu znajdą się jakieś plusy.

pexels-photo-203765

  1. Długie i wąskie pomieszczenie często wymaga jego podzielenia na strefy. Sprawdzą się przeszklone drzwi, które możesz rozsuwać, dzięki czemu nikt nie będzie zaglądał Ci do sypialni. Ciekawym rozwiązaniem są również ażurowe panele, które przy okazji nadadzą odrobinę nowoczesności i nonszalancji.

  1. Istotne jest oświetlenie, ponieważ to właśnie ono rozświetla całość wnętrza, dzięki czemu staje się ono bardziej przestronne. Gdy postawisz na oświetlenie w różnych częściach mieszkania, z powodzeniem możesz kontrolować jego wygląd i funkcjonalność. Gdy podświetlisz miejsce przy dłuższej ścianie, pokój od razu stanie się optycznie większy.

pexels-photo-104807

  1. Nawiązując do pkt. 4, przy długim i wąskim pomieszczeniu najważniejsza jest optyka. Zastosuj triki, które sprawią, że pomieszczenie wyda się większe i bardziej przestronne. To nie tylko oświetlenie ale również rozmieszczenie mebli, czy aranżacja ściany. Pamiętaj, że tapeta 3D nada jej głębi, a pionowe pasy sprawią, że całość będzie wydawała się krótsza, niż jest w rzeczywistości. Dzięki temu uzyskasz lepsze proporcje pomieszczenia.