Stolik kawowy – wybierz najlepsze rozwiązanie

Często jest to mebel, o którym się zapomina i wybiera się go, jako ostatni element aranżacyjnej układanki. Jednak, czy słusznie? W końcu to przy nim nasi goście spędzają najwięcej czasu, delektując się smakiem angielskiej herbaty lub świeżo palonej kawy. Jaki stolik kawowy wybrać, aby odzwierciedlał Ciebie i Twoje wnętrze?

Można powiedzieć, że stolików kawowych mamy do wyboru i do koloru. Powinien on nie tylko pięknie się prezentować, ale także spełniać walory użytkowe oraz wypełnić przestrzeń w salonie. Ważne, aby współgrał z resztą mebli i dodatków, jakie znajdują się w pomieszczeniu.

pexels-photo-94644

Podczas wyboru stoika kawowego, zwróć uwagę na kilka szczegółów:

  • Zastanów się, jakie będzie pełnić funkcje. Czy jedynie reprezentacyjne, może ma być także użyteczny? Planujesz udekorować go czasopismami, świecami i półmiskiem owoców czy może ma być raczej miejscem na nogi i ewentualne położenie laptopa i telefonu?

  • Ile przestrzeni ma wypełniać Twój stolik kawowy? Ma być głównym elementem dekoracyjnym, czy może tłem dla pozostałych dodatków? Zazwyczaj stolik kawowy ustawia się w odległości ok. 45 cm. od fotela oraz kanapy, tak aby pomiędzy znalazło się miejsce na ułożenie nóg osób siedzących. Tym samym istotne jest zostawienie przestrzeni w salonie, która pozwoli na swobodne poruszanie się. W ciasnym pokoju lub salonie najlepiej sprawdzi się prostokątny model stolika. Możesz pochwalić się ogromnym salonem? W takim razie postaw na stolik, który wypełni jego przestrzeń, nie zaburzając przy tym proporcji.

pexels-photo-154161

  • Ważna jest estetyka, a także to, co dany stolik ma reprezentować. W minimalistycznym wnętrzu, które utrzymane jest w tylko trzech kolorach lub odcieniach, świetnie sprawdzi się stolik kawowy w mocnym kolorze. Najlepiej, jeśli będzie nawiązywał do soczystej barwy na kocu lub dodatkach, takich jak wazony lub zasłony. Całość powinna podkreślać charakter wnętrza, jednak go nie przyćmiewać.

  • Istotne jest także zwrócenie uwagi na to, czy stolik będzie miał swoje stałe miejsce czy może przewidujesz, że będziesz go przesuwać. W tym przypadku postaw na model stolika na kółkach, który przy okazji nie porysuje eleganckiej podłogi. Powinien być lekki, mobilny oraz niezbyt rozbudowany. To ważne, ponieważ powinien zmieścić się w każdym miejscu, do którego go przestawisz.

pexels-photo-140982

  • Stolik idealny powinien być dopasowany do wysokości fotela oraz kanapy. W końcu bardzo często będzie stała na nim kawa czy lampka wina. Nie powinien wymagać specjalnego nachylania się. Najlepsza wysokość to minimum 5 cm mniej, niż mierzą siedziska.