Relaksująca kąpiel – wybieramy wannę

Wanna, niczym łóżko, powinna być wygodna i spełniać wszelkie Twoje oczekiwania. To właśnie ona pozwala Ci się zregenerować po długim dniu w pracy i to właśnie w niej oddajesz się pielęgnacji. Jaką wannę wybrać, abyś nie chciał z niej wychodzić?

Podczas urządzania wymarzonego wnętrza często stoimy przed wyborem – wanna czy prysznic? O ile obie spełniają swoje funkcje, tak to właśnie wanna sprzyja nie tylko pielęgnacji, ale także odpoczynkowi i relaksowi. By jednak prawidłowo Ci służyła, powinna spełniać kilka wymagań. Jak w takim razie wybrać wannę idealną?

pexels-photo-105934

Kształt oraz wymiary

To jedna z najważniejszych rzeczy o których musisz pamiętać podczas wyboru wanny. Powinna być na tyle duża, abyś czuł się w niej swobodnie. Uważaj jednak, by jej gabaryty nie spowodowały, że łazienka stanie się mniejsza i bardziej ciasna. Modelem, który wybierany jest najczęściej, jest wanna w kształcie prostokąta. Odpowiada parametrom większości domów i mieszkań. Jeśli posiadasz więcej miejsca, możesz postawić na równie popularną wannę narożną w kształcie trójkąta lub pięciokąta. Wybór wanny jest bardzo szeroki. Może mieć krótsze boki, być niesymetryczna, wszystko w zależności od Twoich potrzeb. Istnieją również modele, które zwężają się w kierunku stóp. Z pewnością jest to innowacyjne, jednak tym samym zmniejsza się pojemność wanny, a także jej komfort. Jeśli posiadasz dużą łazienkę i jesteś typem designera, wystarczy się dobrze rozejrzeć, a będziesz w stanie znaleźć modele wanny owalnej, ale również w kształcie serca czy łzy.

bathroom-1336164_1280

Zastanów się jednak, czy nie jest to Twój kaprys, a prawdziwa potrzeba i widzisz funkcję tak niestandardowej wanny. Z pewnością pięknie się prezentuje, ale najważniejsza jest jej użyteczność. Podczas wybierania wanny zwróć uwagę na jej wymiary i dopasuj je do posiadanego przez siebie metrażu. Najczęściej wanny posiadają głębokość od 38 do 47 cm. Zdarzają się również modele płytsze, które posiadają ok. 28 cm, co idealnie nadaje się m.in. dla osób starszych.

Na co zwrócić uwagę?

Nie da się ukryć, że bardzo ważny jest kolor. Przede wszystkim powinien on pasować do całości Twojej łazienki oraz do posiadanej pozostałej armatury. Najpopularniejszym kolorem jest biel, jednak spotkać można również modele w szerokiej gamie kolorystycznej. Dostępne są zarówno modele z połyskiem, jak i te matowe.

bathroom-1597027_1280

Pojemność wanny jest bardzo ważna, zwłaszcza jeśli w domu mieszkają osoby starsze lub takie, które mają problemy z nogami czy ze stawami. To właśnie z myślą o nich powstały wanny, które posiadają płytszą głębokość. Wanna o mniejszej głębokości szybciej się napełnia, co jest również bardzo ekonomiczne. Maksymalna głębokość potrafi zmieścić do 400 litrów wody, podczas gdy najmniejsza to nawet jedynie 75 litrów.

pexels-photo-206285

Istotna jest także obudowa Twojej wanny. Ma ona stać swobodnie czy może być wbudowana w ścianę? Zależy Ci na aranżacji klasycznej, nowoczesnej, czy może marzy Ci się salon kąpielowy? Są to decyzje, które powinieneś przemyśleć jeszcze zanim wybierzesz upragnioną wannę. Ważne jest, aby należycie przemyśleć jej funkcjonalność. Obecnie dostępnych jest wiele stylowych i pięknych wanien i nie trudno skusić się na taką, która jednak nie będzie pasować do łazienki. Nie popełnij tego błędu.