Przygotuj ogród – kiedy zacząć przygotowania do lata?

Za chwile rozpocznie się marzec, który jest miesiącem idealnym do rozpoczęcia przygotowywań ogrodu na przyjście wiosny. To najwyższa pora na pozbycie się zimowych osłonek i rozpoczęcie najbardziej pracowitego miesiąca ogrodowego. Tylko, kiedy rozpocząć działania i jak zrobić to poprawnie? 

Ściągnięcie zimowych osłon to pierwsza czynność, jaką powinieneś wykonać z końcem zimy. Najlepszym rozwiązaniem będzie stopniowe ich zdejmowanie, ponieważ dzięki temu, rośliny mają szansę się zaaklimatyzować. Temperatura wciąż spada poniżej 0 stopni Celsjusza? W takim razie poczekaj jeszcze chwilę ze swoimi porządkami. Jedynie plusowa temperatura pozwala na rozpoczęcie przygotowań. Twoje rośliny są już poza zasięgiem osłonek? W takim razie pozbądź się ich suchych liści i odnóg. Pamiętaj, aby nie uszkodzić ich pąków.

flowers-purple-garden-plant

Kiedy rozpocząć sadzenie?

Przede wszystkim, sprawdź, czy ziemia już całkowicie odmarzła. Jeśli tak, nic nie stoi na przeszkodzie, abyś rozpoczął tegoroczne sadzenie. Pierwszym etapem będzie usunięcie wszelkich chwastów oraz zadbanie o odpowiednie nawozy. Już po kilku dniach, na tak przygotowanej ziemi, możesz rozpocząć sadzenie nowych roślin. W tym czasie najlepiej sprawdzą się takie rodzaje jak paprocie czy rośliny skalne. Wiele roślin, na czas zimy, przechowywanych jest w domu. Marzec to najwyższy czas na ich wyciągnięcie i ponownie wsadzenie na swoje miejsce. Teraz już spokojnie mogą rosnąć. Już po ok. dwóch miesiącach powinny zacząć wypuszczać pędy. W przypadku roślin bulwiastych oraz cebulowatych, można je umieścić w doniczkach. Dzięki temu, szybciej urosną w ciągu lata. Wystarczy je sporadycznie podlewać oraz trzymać w temperaturze ok. 10 stopni Celsjusza. Takie rośliny już w maju możesz spokojnie przesadzić do ziemi. Już w lutym rozpocząłeś sadzenie różnych roślin w specjalnie do tego przygotowanych skrzynkach? W takim razie musisz zapewnić im podobną temperaturę i podobnie jasną przestrzeń. Rośliny powinny posiadać ok. 5 cm. odległości między sobą, aby na siebie nie nachodziły.

garden(1)

Kiedy siać jednoroczne rośliny?

Nie wszystkie wymagają corocznej pielęgnacji, ponieważ funkcjonują tylko podczas jednego sezonu. Już w marcu, wiele z nich, może zostać posianych, np. floksy lub szarłat. W tym przypadku sprawdzi się wykorzystanie skrzynek, doniczek (nie tylko torfowych, ale także tych plastikowych) czy kubeczków, które wcześniej były opakowaniami na jogurt. Wystarczy, że w pojemnikach umieścisz nasiona i wystawisz je do ciepłego miejsca. Gdy trochę podrosną i zaczną pączkować, możesz je przesadzić je do miejsca docelowego. Z końcem marca ziemia jest już wystarczająco nagrzana, aby umieścić w niej takie rośliny, jak mak ogrodowy, chabry czy pięknie pachnący groszek.

festival-flags-garden-party