Pokój dla babci i dziadka – najnowsze udogodnienia dla seniorów

Wprawdzie Dzień Dziadka i Dzień Babci już dawno za nami, ale okazja na aranżację idealnego wnętrza seniora, jest zawsze. Zastanów się, czy Twoi bliscy mieszkają w warunkach, które są dla nich godne i dają poczucie bezpieczeństwa? Poniżej prezentujemy Ci szereg propozycji, które ułatwią funkcjonowanie osobom starszym.

Niestety, ale każdego z nas czeka starość. Oby w jak najlepszym jej wydaniu, jednak nie każdy może mieć tyle szczęścia. Jest szerokie grono seniorów, które na co dzień boryka się z wieloma problemami, które utrudniają, a często uniemożliwiają, codzienne funkcjonowanie. Wtedy to własny dom staje się przestrzenią, w której osoba starsza czuje się najbezpieczniej i nie musi się niczego wstydzić.

s24

Przede wszystkim, gdy aranżujesz pokój dla bliskiej osoby w podeszłym wieku, przeznacz na to pokój na parterze. Dzięki temu schody nie będą trudnością, którą ciężko pokonać. Zdarza się, że nogi odmawiają posłuszeństwa, a wtedy marzeniem jest wygodny fotel z podnóżkiem. Na tym samym piętrze, obok pokoju, zaaranżuj łazienkę. Jeśli Twój dom jest duży, sprawdzić się może również niewielka kuchnia, w której senior może przygotować sobie kubek herbaty i ulubiony posiłek. Świetnym rozwiązaniem mogą okazać się światła z czujnikiem ruchu. Zwłaszcza jeśli Twój bliski porusza się przy użyciu laski lub chodzika, dodatkowe szukanie światła może okazać się zbyt czasochłonne.

Einbaukche (panoramisch)

Twój dziadek lub babcia, do tej pory mieszkali samodzielnie, jednak ich stan zdrowia już na to nie pozwala? Oprócz zaproszenia ich do siebie, zadbaj o to, aby w domu znajdowały się ich rzeczy z poprzedniego mieszkania. Nie zapomnij o ich ulubionych książkach czy półce, na której znajdują się wspólne zdjęcia. W momencie przeprowadzki zmienia się część ich życia. Jest to moment, w którym mogą czuć się niepewnie. Warto im przypomnieć, że u Ciebie wciąż są u siebie. Podczas aranżacji ich pokoju postaw na stonowane barwy. Chyba, że Twoja babcia to artystka i najlepiej się czuje w kolorach tęczy 😉 Jednak większość seniorów niekomfortowo się czuje, gdy wśród nich dzieje się zbyt wiele. Zwłaszcza w pomieszczeniu, w którym mają odpoczywać.

f1

Bliska Ci osoba wymaga szczególnej opieki? W takim przypadku niezbędne okaże się specjalistyczne łóżko. Tradycyjne modele nie mają takich funkcji jak regulowana wysokość czy barierki. To Ty musisz zadbać o bezpieczeństwo Twojego bliskiego. Łózko niech posiada również przestrzeń, która będzie dostępna z każdej strony, podczas gdy będziesz musiał pomóc seniorowi podczas codziennych czynności. Nie zapomnij o przyjemnej pościeli, zwłaszcza gdy będzie ona wykorzystywana również w ciągu dnia. Dodatkowo, obok łóżka, sprawdzi się szafka nocna, na której konieczna jest lampka oraz miejsce na szklankę wody i pojemnik z lekami. Nie zapomnij, że książka jest rozwiązaniem dla każdego. Zwłaszcza dla osób, które nie maja możliwości wyjścia z domu. Zadbaj o to, aby Twój bliski czuł się potrzebny i zaopatrz się w jego ulubione pozycje, o których możecie później porozmawiać. Pamiętaj, że starość czeka nas wszystkich. Pomóż swoim bliskim się z nią uporać.

łaz1