Zasłony – czemu ich wybór jest tak ważny?

Potrafią dopełnić każde wnętrze. Stanowią dekorację każdego okna i pomagają wydobyć zalety całego pomieszczenia. Tkaniny, to o nich mowa. Jak wybrać idealne zasłony do Twojego domu?

Zasłony, to niezwykle funkcjonalne rozwiązanie, które obecnie zastępujemy roletami – zapominając o ich dekoracyjnych zaletach. Obecnie wracają do łask i zdobią coraz więcej okien. Umożliwiają ochronę przed słońcem, a jednocześnie niezwykle stylowo się prezentują. To właśnie dzięki nim masz możliwość pobawić się zarówno materiałem, jak i fakturą tkaniny. Takie zabiegi pozwalają na ciekawą aranżację okna, obok którego nikt nie przejdzie obojętnie. Tylko, czy każda zasłona będzie pasowała do Twojego wnętrza?

living-room-901080_1280

Jak wybrać materiał na zasłonę?

Nie da się ukryć, że zasłony są jednym z ważniejszych elementów podczas aranżacji wnętrza. Mogą je całkowicie odmienić lub sprawić, że stanie się ono nieco przytłoczone. Warto zwrócić uwagę na kilka szczegółów, które pozwolą Ci uniknąć aranżacyjnego foux pas. Pamiętaj, że zasłony powinny być dopełnieniem całego wnętrza. W zależności od stylu, jaki panuje w Twoim pomieszczeniu, możesz zdecydować się na dowolny materiał zasłony, zdobienie lub jej grubość. Latem doskonale sprawdzą się zasłony wykonane z lnu ponieważ są lekkie i niezwykle przewiewne. Sprawią, że w Twoim wnętrzu nie będzie zbyt gorąco. Niezwykle popularny w tym roku będzie len z haftowanymi motywami.

moderno soggiorno con porta finestra aperta sul giardino

Jeśli stawiasz na jakość i użyteczność zasłon, postaw na bawełniany materiał. Jeśli wybierzesz pasy w kolorach pasteli, uzyskasz efekt niezwykłej świeżości. Nie zapominaj, że wciąż prym wiodą zasłony w kratę, która może nie tylko kojarzyć się z domem na wsi, ale może okazać się niezwykle elegancka i stylowa. Wszystko zależy od tego, na jaki rodzaj i kolor kraty się zdecydujesz. W tym przypadku warto, aby elementy pozostałych dekoracji pasowały do wyglądu zasłon. Co powiesz na poduszki, które posiadają podobną kolorystykę i wzór?

pexels-photo-90317

Jakie wybrać kolory zasłon?

Jesteś miłośnikiem odważnych dekoracji? W takim razie doskonale sprawdzą się satynowe tkaniny w odcieniach czerwieni, magnety czy w soczystych odcieniach burgundu. To bardzo ważne, jakie kolory będzie mieć Twoja zasłona. Jeśli preferujesz klasykę, postaw na minimalistyczne, białe tkaniny. Aby nadać im nieco życia, możesz je związać w elegancki supeł lub delikatnie upiąć na boki. Pięknie prezentują się również zasłony z bogatym, wręcz królewskim, zdobieniem.

pexels-photo-237371

O czym warto pamiętać?

Już podczas projektowania i wstawiania okien warto pomyśleć, co będzie jego ozdobą. Jeśli planujesz zasłony, już teraz powinieneś wiedzieć, jaką funkcję mają one pełnić. Czy mają być jedynie dodatkiem, czy może funkcjonalną dekoracją? Jeśli miałaby jedynie zdobić Twoje wnętrze, zdecyduj się na delikatne i cienkie materiały.