Dekoracje okien – wszystko, co powinieneś wiedzieć!

Okna pełnią nie tylko funkcję użytkową. Interesująco ozdobione, mogą upiększać pomieszczenie. Zasłony, rolety, ekrany z tkaniny lub po prostu efektowne firanki. Nie tylko osłaniają przestrzeń domu, lecz również wpływają na estetykę wnętrza. Dostosuj dekorację do własnego gustu i charakteru aranżacji – dzięki temu osiągniesz satysfakcjonujący efekt.

Firanki i zasłony

Powszechne w naszych domach, stosunkowo niedrogie, bardzo różnorodne. Od dziesięcioleci królują u nas firanki białe, ozdobione symetrycznymi ornamentami roślinnymi, jednak coraz bardziej modne stają się ich kolorowe odpowiedniki. Te najbardziej wzorzyste świetnie wyglądają w nowoczesnych aranżacjach o minimalistycznym charakterze. Dla wnętrz urządzonych w romantycznym stylu polecane są firanki pastelowe, a w efektownych aranżacjach etno królują tzw. makarony, czyli zasłony sznurkowe.

Kiedy wyposażamy wnętrze w zasłony, bierzmy pod uwagę stopień jego nasłonecznienia. Dla słabo naświetlonych pomieszczeń poleca się materiały półprzezroczyste, a dla południowych i zachodnich okien zasłony o gęstym splocie

Rolety, ekrany

Rolety wewnętrzne to coraz częściej wybierany produkt. Nic dziwnego – doskonale chronią zarówno przed słońcem, jak i spojrzeniami ciekawskich. Nie zaliczamy ich wprawdzie do dekoracji w ścisłym tego słowa znaczeniu, ale ich odpowiedni dobór z pewnością pozytywnie wpłynie na wygląd wnętrza. Modne rolety są nie tylko beżowe i szare, ale coraz częściej, kolorowe: niebieskie, żółte, zielone, czerwone… Miłośnicy fikuśnych zdobień mogą wybrać rolety zakończone miękkimi pomponikami. Wbrew pozorom, to propozycja nie tylko dla najmłodszych.

hap1

Ekrany z materiału potęgują przytulność wnętrz. Z tego powodu często wybierane są do obszernych pomieszczeń w kamienicach. Panele zawieszane są na specjalnym drążku, sztywność zyskują natomiast dzięki listewce, która obciąża tkaninę od dołu.

Drobne dekoracje

Jeżeli mamy ochotę udekorować okno bez inicjowania większych metamorfoz, postawmy na nieduże zdobienia. Wystarczy przyczepić do zasłony lub firanki kilka niedużych dekoracji w kształcie kwiatów, motyli czy gwiazd. Przypominają one broszki, są wykonane z delikatnych materiałów lub barwionej gazy. Zakup kilku ich wariantów zapobiegnie aranżacyjnej nudzie.