Jak prawidłowo otynkować ścianę?

Białe i gładkie ściany to najlepsze podłoże do jej pomalowania. Jednak aby całość wyglądała perfekcyjnie, należy ją najpierw otynkować i przygotować do nałożenia farby. Poradzimy Ci, jak prawidłowo zabrać się za układanie tynku oraz gładzi wapiennej.

Jednym z najłatwiejszych produktów do nakładania na ścianę jest tynk wapienny. Możesz nałożyć go samodzielnie, przy pomocy tylko własnych rąk lub wspierając się maszyną. Efekt jest gładki i bardzo trwały. Wapno sprawia, że ściana nie pokrywa się pleśnią, a w domu powstaje zdrowa flora bakteryjna. Jego atutem jest wchłanianie się wilgoci oraz oddawanie powietrza, gdy jest ono najbardziej wskazane. Tynki wapienne są doskonale jako wykończenie ściany oraz sufitów, zarówno w łazience, jak i kuchni.

SKA

Nie masz jednak pojęcia czym są gładzie wapienne? To właśnie dzięki nim ściana otrzymuje doskonałą gładkość z powodu swojego stopnia uziarnienia. Gdy zostanie położna jej warstwa wynosi ok 2 mm. Gładź zazwyczaj posiada jasny kolor, dlatego jest doskonałym podkładem pod farby. Jest również prosta do samodzielnego nałożenia.

W jaki sposób przygotować podłoże?

To z pewnością najważniejszy etap podczas przygotowywania ściany do malowania, ponieważ to właśnie od niego zależy, jaki będzie efekt końcowy prac. Gdy już ocenisz jakość powierzchni, która ma zostać otynkowana. Nie powinno zawierać resztek starej farby ani zabrudzeń. Taka powierzchni powinna zostać nie tylko należycie odkurzona, ale także już zagruntowana. Robi się to, gdy podłoże posiada skłonność do wchłaniania się wody. Jak to sprawdzić? Wystarczy, że zmoczysz ścianę i zaobserwujesz czy woda spływa, czy może została wchłonięta przez ścianę. Ściana okazała się nie wchłaniać wody i nie cechuje jej gładkość? W takim razie musisz ją najpierw potraktować gruntem,

s33

Jak otynkować ścianę?

Jeśli użyjesz do tego agregatu, z pewnością uzyskasz dokładniejszy efekt oraz większą wydajność. Całość możesz wykonać wolniej i swobodniej. Położona warstwa tynku powinna wynosić ok. 15-20 mm. W miejscu, gdzie łączą się dwa materiały, należy wtopić tynk za pomocą siatki zbrojącej. Jeśli nałożony tynk ma posiadać ponad 25 mm, należy położyć jego dwukrotną warstwę zaraz, gdy pierwsza warstwa nie zdąży wyschnąć, ale wciąż będzie „mokra”. Gdy całość tynku nawilżysz wodą, możesz spokojnie brać się za tynkowanie.

hall-621741_1920