5 powodów, dla których warto wybrać tapetę ścienną

Niedługo zaczynasz remont? Na pewno myślisz już o aranżacji ścian, stając przed dylematem: tapeta czy farba. Jeśli starannie przygotujesz się do prac remontowych, efekt, bez względu na wybór, będzie zadowalający. A co, gdy stawiasz przede wszystkim na ściany i chcesz, żeby były jednym z nadrzędnych elementów aranżacji? Wtedy wybierasz tapety. Dowiesz się, dlaczego to idealna decyzja.

living-room-1032732_1280

Tapety potrafią pokryć drobne nierówności ścian. Niemal wszystkie tapety (poza najdelikatniejszymi, papierowymi) mogą służyć nie tylko jako dekoracja. Ich pożądanym „skutkiem ubocznym” jest możliwość pokrycia mocną fakturą drobnych nierówności ścian. Chodzi o delikatne rysy czy zadrapania, których koniecznie należałoby się pozbyć gdybyśmy chcieli poprzestać wyłącznie na malowaniu.

livingroom-1032733_1280

Niekwestionowanym królem tapet „do zadań specjalnych”, produktów, które doskonale kryją niedoskonałości są tapety z włókna szklanego. Dostępne w neutralnych barwach, różnią się od siebie wytłaczanymi wzorami. Do ich kolejnych zalet należą także wysoka odporność na środki chemiczne, ogień i wodę.

Niektóre warianty tapet można pomalować. W bogatym asortymencie tapet znajdują się także produkty do malowania. To bardzo interesująca alternatywa dla malowania, które pozwala wyłącznie na pokrycie ścian kolorem. Tapety do malowania dodatkowo ozdobią ściany dekoracyjnymi, niebanalnymi, fakturami. Ponadto użycie takich tapet pozwala na częstsze zmiany aranżacyjne. Wystarczy zdjąć pomalowane produkty ze ścian (nie nastręcza to żadnych trudności), przykleić kolejne tapety i pomalować je nowym kolorem lub… kolorami.

hotel-595121_1280

Wiele tapet posiada efektowne wzory. Jeżeli zależy nam na wyjątkowym efekcie wizualnym, tapeta to najlepszy wybór. Wiele produktów czaruje niezwykłymi ornamentami, od których trudno jest czasem oderwać wzrok. Dzięki wyrazistym wzorom można doskonale podkreślić charakter aranżacji, sprawić, że będzie ona jeszcze bardziej nowoczesna/retro/glamour…

Kolorowe zdobienia na tapetach wybierane są zwłaszcza do pokoi dziecięcych. Można, oczywiście, naklejać naklejki na pomalowaną ścianę, nic jednak nie zastąpi mnogości aplikacji, jakimi maluch będzie mógł cieszyć się dzięki tapetom.

Contemporary elegant luxury bedroom with blue stripes wallpaper

Tapety nie zmieniają barw. Intensywne kolory farb mogą z czasem wyblaknąć, a delikatne stać się prawie niewidoczne… Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, jak bardzo traci na tym aranżacja. Na szczęście problem niechcianej metamorfozy kolorów przestaje istnieć, jeśli do dekoracji ścian użyjemy tapet. Nawet ostre promienie słoneczne nie będą działały na nie negatywne, o czym informuje symbol wydrukowany z drugiej strony produktu.

Tapety miewają wyjątkowe zdobienia. Co powiecie na tapety o fakturach z drobnymi kamyczkami, lśniącymi drobinkami brokatu lub z fikuśnymi kokardami z materiału? Coraz bardziej popularne zdobienia na tapetach obejmują także dekoracyjne klipsy lub wykonane z metalu autografy projektantów tapet. Te nietypowe ozdoby pozwolą wysunąć tapety na pierwszy plan aranżacji.