Małe mieszkanie – postaw na funkcjonalność

Mały metraż ma swoje zalety. Mieszkanie wygląda przytulnie, jest łatwe do ogrzania, a często tańsze w utrzymaniu niż większe powierzchnie. Niestety, obok zalet pojawiają się także i wady. Posiadacze małych mieszkań najczęściej narzekają na niewystarczający metraż, który czasem wymusza dużą kreatywność aranżacyjną. Z takim problemem można jednak sobie poradzić. Jeśli wszystko dobrze zaplanujesz, będzie nie tylko funkcjonalne, ale i piękne.

living-room-421842_1280

Wszystko jasne

No dobrze, może nie wszystko. Jednak ściany, podłoga i część mebli – jak najbardziej. W małych mieszkaniach doskonale sprawdza się, coraz bardziej lubiany, styl skandynawski. Wybór bieli, delikatnych szarości i beżu to strzał w dziesiątkę. Wnętrza utrzymane w tej kolorystyce, wydają się być nie tylko większe, ale także jaśniejsze. Nie obawiaj się, że mieszkanie wypadnie blado. Doskonale ożywią je dodatki w mocniejszych odcieniach. Mile widziane są także rośliny doniczkowe.

office-1590844_1280

Zadbaj o porządek

To, wydawałoby się, banalne przypomnienie w niewielkich wnętrzach nabiera dużego znaczenia. Nie chodzi wyłącznie o oczywiste poukładanie przedmiotów i utrzymanie ich w czystości. W małych mieszkaniach nie należy zbyt wielu rzeczy pozostawiać „na widoku”, nawet, jeśli są starannie poukładane na półkach. Odmienne barwy, faktury i rozmiary spowodują wrażenie nadmiernego chaosu, a ponadto przytłoczą całą aranżację. Wybierz meble bogate w schowki i szuflady,  pomieszczą wszystkie niezbędne przedmioty i pozwolą zachować wrażenie przestronności.

living-room-728732_1280

Zastosuj sztuczki optyczne

Obok wyboru jasnej kolorystyki dla wnętrz, spróbuj wyposażyć przynajmniej jedno pomieszczenie w duże lustro. Ustaw je tak, aby odbijało efektowny element wystroju i zobacz, jak takie zwielokrotnienie służy niewielkiemu pokojowi. Inny wart polecenia pomysł, wykorzystywany głównie w salonie lub w sypialni, polega na zastosowaniu fototapety. Wybierz wzór wykorzystujący zjawisko wielowymiarowości: kręte schody, dróżki i kładki prowadzące „w głąb” pejzażu czy popularne fototapety 3D.

house-753270_1280

Wielofunkcyjne meble

Warto zakupić meble, które łączą w sobie dwie funkcje. Koronny przykład to rozkładana kanapa, na której w ciągu dnia siedzimy, a w nocy śpimy. Dobry pomysł to także pufy ze schowkami, w których możemy na przykład przechowywać odzież. W każdym pomieszczeniu sprawdzi się wysoka zabudowa, w hallu obowiązkowa jest funkcjonalna szafka na obuwie. A co z łazienką? Jeśli tylko masz taką możliwość, zamień wannę na prysznic.