Aranżacja jadalni dla całej rodziny

Jadalnia jest miejscem, w którym gromadzą się bliscy przy wspólnym posiłku. Często również w ciągu dnia spędzasz tu dużo czasu ze swoimi dziećmi. Jak w takim razie zaaranżować to trudne miejsce, aby z przyjemnością służyło całej rodzinie?

W coraz większej ilości domów można spotkać jadalnie. Kiedyś wydawały się one luksusem, obecnie stały się jednym z najpopularniejszych rozwiązań. W końcu mała kuchnia nie pomieści licznej rodziny, która lubi spędzać ze sobą niedzielne obiady. Teraz gdy jest moda na bliskość i więzy rodzinne, siedzenie z talerzem przed telewizorem nikogo nie cieszy. Problem pojawia się, gdy Twój metraż nie pozwala na stworzenie osobnej jadalni. Teraz to się zmienia, wszystko pozostaje kwestią odpowiedniej aranżacji i zabawy przestrzenią. Jak w takim razie zaaranżować rodzinną jadalnię?

dining-room-332207_1280

Jednym z najnowocześniejszych rozwiązań jest otwarcie jadalni na pozostałe pomieszczenia. Mieszkanie zyskuje optycznie większy metraż, a Ty w końcu masz miejsce na przygotowanie ulubionych potraw, które zjesz z bliskimi przy wspólnym stole. To często właśnie w jadalni rozgrywa się całe życie towarzyskie jego mieszkańców. W końcu to właśnie tutaj czuć można ciepło i bliskość pomiędzy ludźmi. Ważne jest aby umiejętnie połączyć otwartą kuchnię z pozostałymi pomieszczeniami.

dining-room-1158266_1280

Nie da się ukryć, że w jadali najważniejszy jest ustawny stół, który wszystkich pomieści. Zastanów się ile zazwyczaj gości Cię odwiedza. Doskonałym rozwiązaniem będzie stół, który można rozłożyć wedle potrzeb. Na co dzień pozwala Ci to zachować przestrzeń, natomiast przy liczniejszej okazji wystarczy go rozłożyć. Pamiętaj, że nie musi on być punktem centralnym pomieszczenia. Świetnie sprawdzi się wzdłuż ściany, gdzie zamiast krzeseł postawisz ławę, na której możesz się oprzeć. Najważniejsze, aby wybrany przez Ciebie stół był solidny i wytrzymały. W końcu ma Ci służyć przez długie lata. Zastanawiasz się, jak dobrać krzesła? Mocno oryginalnym pomysłem będzie układanie ich parami według wzoru. Kto powiedział, że wszystkie krzesła przy stole muszą być takie same? Nie daj się nudzie.

grotto-1298537_1280

Istotną rolę w idealnej jadalni odgrywa również dobrze dobrane światło. Jadalnię warto zaaranżować w miejscu, które ma największe okna lub do którego wpada najwięcej światła dziennego. Gdy planujesz rozmieszczenie oświetlenia, zwróć uwagę na to, że najważniejsze z nich powinno znajdować się tuż nad stołem. Dzięki temu dotrze do każdej jego części podczas rodzinnego spotkania. Nie zapomnij jednak, ze równie istotne jest oświetlenie boczne.

Nowoczesną jadalnię cechuje minimalizm i nowoczesność. Podczas gdy w pokojach Twoich dzieci panuje rozgardiasz, a w salonie masz mnóstwo dodatków, w jadalni postaw na „mniej znaczy więcej”. Wybierz takie dodatki, które podkreślą rodzinną atmosferę, ale nie będę zbyt krzykliwe. W końcu serce rodziny obroni się samo.