O czym powinieneś wiedzieć zanim zaadaptujesz poddasze?

Od dawna marzy pokój na poddaszu i w końcu masz szanse to pragnienie spełnić? Nie wiesz jak masz się zabrać za prace, aby wyszedł z tego wymarzony efekt końcowy, a nie klapa? W takim razie przeczytaj, jakie mamy dla Ciebie rady.

W końcu masz szanse coś zmienić i padło na długo zapomniane poddasze. Masz już pomysł jak ma wyglądać, ale nie wiesz jak zabrać się za jego adaptację w pokój mieszkalny. To nie tylko spełnione marzenie, ale także wiele korzyści dla całego domu. Nie tylko uzyskasz większą przestrzeń do mieszkania, ale także szczelny oraz ciepły dach i więcej światła, które pada z zewnątrz.

living-room-809833_1280

Od czego w takim razie rozpocząć aranżację poddasza na pomieszczenie mieszkalne? Przede wszystkim zwróć uwagę na swoje oczekiwania i ilość pracy, jaką chcesz włożyć w przebudowę. Istotną role odgrywa wysokość poddasza (najlepsza to minimum 2-2,5 metra). Zastanowić się należy również nad tym, czy na poddaszu ma znajdować się sam pokój czy może także kuchnia i łazienka. Jakie media będą tam wykorzystywane oraz jaką pracę trzeba będzie włożyć w nową podłogę i czy w ogóle Nie zapomnij swoich pomysłów skonsultować ze specjalistami, np. dekarzem, który sprawdzi stan dachu i określi jego ewentualną modernizację. Skontroluj także instalacje elektryczną, którą posiadasz.

girl-342839_1280

Adaptacja poddasza to nie tylko sprawdzenie jego stanu ale także formalności, które są niezbędne do dalszych prac. Z pewnością najważniejsza jest zgoda właściciela budynku lub innego organu zarządzającego. Zdarza się, że adaptacja poddasza to również zmiana budowy dachu lub instalacji okien połaciowych. W tym przypadku koniecznie będzie pozwolenie na budowę. W urzędzie gminy dostępny jest plan zagospodarowania przestrzennego, później samodzielnie możesz sporządzić projekt architektoniczno – budowlany. Wszelkie potrzebne dokumenty muszą z powrotem zostać złożone w urzędzie. W ciągu 30 dni powinieneś otrzymać odpowiedź w sprawie adaptacji Twojego poddasza. Jednak nie bierz się sam za nadzorowanie budowy, przyda Ci się pomoc specjalisty. Gdy już zakończysz przebudowę, koniecznie poinformuj o zmianie powierzchni w ewidencji gruntów i lokali. Powinieneś również założyć osobną księgę wieczystą.

couch-881125_1280

Formalności zostały dopełnione, teraz możesz brać się do pracy. Radzimy zacząć od wyboru okien dachowych, ponieważ bardzo ważna jest zmiana konstrukcji dachu, jeśli jest to konieczne. Zaraz po nim powinieneś zabrać się za montaż instalacji elektrycznej, podłóg a na następnie okien dachowych. Wszystko skonsultuj z architektem, ponieważ sam możesz przeoczyć wiele drobiazgów, które wyjdą w dalszym użytkowaniu. Jeśli na dachu zamontujesz większą ilość małych okien, uzyskasz również więcej wpadającego światła słonecznego. Dzięki temu masz gwarancję, że Twoje pomieszczenie stanie się jasne i przestronne. Jeśli nachylenie dachu jest małe, lepiej sprawdzą się podłużne okna. Jeśli jednak nachylenie jest bardziej strome, warto wybrać nieco krótsze okna.