Domek letniskowy – urządź go z sercem

Lato to idealny czas na zabranie się za aranżacyjne rewolucje w domku letniskowym. Żeby wakacyjny wypoczynek odbywał się w miłej atmosferze, nasze letnie gniazdko musi być estetyczne i funkcjonalne. Najlepszą inspiracją będzie miejsce, w którym się znajduje. Sprawdź, jak zaprojektować domek marzeń.

Gdzieś wśród gór

Bez względu na to, czy górski domek znajduje się w Bieszczadach, w Karpatach czy w Tatrach, z całą pewnością nie brakuje mu uroku. Charakterystyczne chatki ze spadzistymi dachami czasem bywają zastępowane przez bardziej luksusowe siedziby, najważniejsze jest jednak, żeby nie straciły swojego górskiego charakteru. Warto postawić na styl folk. Nie znaczy to, oczywiście, że masz zamienić dom w skansen. Spośród wielu inspiracji możesz wybrać tylko kilka tych, które najbardziej przypadły ci do gustu.

pexels-photo-42240

Meble w domku w górach zazwyczaj są drewniane, czasem dodatkowo ozdobione żelaznymi detalami. Na tkaninach i tapetach dominują ornamenty roślinne. Kwiaty są zwykle wielobarwne, przedstawione w splotach lub w kiściach. Tradycyjne zdobienia pojawiają się także na talerzykach, które, przymocowane do ścian, są efektywnym elementem dekoracyjnym.

pexels-photo(1)

Morza szum, ptaków śpiew…

Nadmorski domek letniskowy aż prosi o marynistyczne inspiracje. Preferowana kolorystyka? Odcienie błękitu, zieleni, turkusu, żółć i beż imitujące piasek oraz ponadczasowa biel. Meble zazwyczaj drewniane, preferowana jaśniejsza kolorystyka niż w przypadku domków górskich. Tkaniny i materiały powinny być naturalne, na ścianie można wyeksponować tapety w paski. Jeżeli będą ułożone w pionie, wnętrze wyda się wyższe.

pexels-photo-47496

Nowoczesny styl marynistyczny nie wymaga wykorzystania wielu dodatków. Doskonale sprawdza się dekoracyjne szkło wypełnione piaskiem, muszelkami lub drobnymi kamykami. Na sofie ciekawie będą wyglądały poduszki ozdobione nadmorskimi motywami.

Domek na wsi

Aranżacja wiejskiego domku, nawet jeśli położony jest wśród pól, w doborze mebli kojarzy się z domkiem górskim. Tu również dominuje drewno, meble są często rzeźbione, nieco toporne, lecz pełne uroku spod znaku retro. W takim miejscu sprawdzą się florystyczne dodatki, często jednak mniej bujne i delikatniejsze kolorystycznie niż te spotkane w górskich chatach.

pexels-photo-92651

Urządzając domek na wsi, postaw na naturalne ozdoby, wyplatane koszyki i chodniczki. Jeśli dysponujesz większą ilością wolnego czasu, możesz pokusić się o ich samodzielne wykonanie.

Zapisz