Tego się wystrzegaj – najczęściej popełniane błędy podczas urządzania wnętrz

Z każdą zmianą aranżacji wiążemy zwykle spore nadzieje. Bez względu na to, czy metamorfoza łączy się z przeprowadzką, czy tylko z remontem, chcemy, aby wnętrza wyglądały świetnie. Zanim wprowadzimy zmiany, zastanówmy się, jakich modyfikacji lepiej unikać. Nie każdy pomysł to strzał w dziesiątkę, zobacz zatem, jak uniknąć błędów.

Niejednorodność stylu

Zdarza się, że zachwycają nas różne typy wnętrz, zupełnie niepodobne do siebie stylistycznie, jak na przykład barokowy przepych salonu w stylu glamour i minimalistyczny, jasny, styl skandynawski w hallu. Jeżeli jesteśmy posiadaczami dużego domu, możemy spróbować pogodzić te, skrajnie odmienne, aranżacje w odrębnych strefach albo na innych piętrach. Niestety, w mieszkaniach, nawet tych nieco większych, ten pomysł prawdopodobnie się nie sprawdzi. Trudno wtedy uniknąć, natychmiast narzucających się, porównań, a całość będzie niespójna i chaotyczna.

kolorowe wnętrza

(Zbyt) odważna kolorystyka

Nie, nie chodzi o to, żeby było „buro i ponuro”. Musimy natomiast pamiętać, że stonowane, pastelowe, barwy są zdecydowanie najbardziej uniwersalne, godzą potrzeby estetyczne wszystkich lub większości domowników. Jeśli zafundujemy sobie ściany w intensywnej czerwieni, soczystym seledynie czy ciemnym granacie, ryzykujemy nadpobudliwością lub przygnębieniem. Nie od razu i nie w każdym przypadku, to jasne. Pamiętajmy, jednak że kolor ma duży wpływ na nasze samopoczucie. Jeśli koniecznie chcemy zasmakować tego mocnego akcentu aranżacyjnego, zadbajmy chociaż o to, by bardzo ciemne barwy eksponować wyłącznie w przestronnych i dobrze nasłonecznionych miejscach.

oświetlenie w sypialni

Nieodpowiednie światło

Jak wiadomo, nie tylko rozjaśnia wnętrze, ale także wpływa na nasze samopoczucie. Z tych powodów warto dobrze przemyśleć kwestię oświetlenia. Wybierając ilość lamp i natężenie światła, bierzmy pod uwagę zwłaszcza funkcję pomieszczenia. Spożywanie posiłków, lektura, oglądanie telewizji czy rozmowy – każda z tych aktywności może wymagać nieco innego oświetlenia.

Główne źródło światła powinno pełnić, przede wszystkim, funkcję użytkową. Boczne mogą łączyć ją z reprezentacyjną. Wyjątkowo efektownie wyglądają delikatne podświetlenia półek z książkami lub obrazów wiszących na ścianach.

Zapisz