Meble z palet

Już od dawna marzy Ci się zmiana. Nie wiesz co zrobić ze swoim starym stolikiem lub półką na książki i masz ochotę na coś oryginalnego, a zarazem nowoczesnego? Postaw na meble z palet. Nie tylko odświeżą Twoje wnętrze, ale również nadadzą mu charakteru. Tylko jak wybrać takie, które będą Ci długo służyły?

Obecnie bardzo modne stały się własnoręcznie wykonane meble, zwłaszcza z palet. Pokazują nie tylko Twój charakter, ale również umiejętności i serce, jakie wkładasz aby Twój dom pięknie wyglądał. Problemem jest jednak ich wybór. Nie wystarczy wybrać pierwszych lepszych palet. Warto zapoznać się z paroma informacjami, jakie palety będą doskonałe do twojego wnętrza i które będą najdłużej Ci służyły.

Jakie palety wybrać?

Masz ogromny wybór rozmiarów palet. Ze względu na to, na co chcesz je wykorzystać, możesz zdecydować się np. na najpopularniejszy model, czyli „europalety”, które posiadają wymiary 1200 x 800 x 144 mm. Ich waga to ok. 25 kg. Jeśli zależy Ci na czymś mniejszym postaw na rozmiar 800 x 600 x 144 mm. Pragniesz uzyskać spektakularny efekt? W takim razie doskonały będzie rozmiar 1200 x 1200 x 144 mm. Aby jednak wybrać dla siebie najlepsze, ważne jest co planujesz z nich zrobić. Z palet chciałbyś wykonać np. stelaż do łóżka lub kanapy?

łóżko z europalet

W takim razie prace rozpocznij od zmierzenia wymiarów materaca, który będzie się znajdował na paletach. Może się zdarzyć, że potrzebny będzie ich nieco większy rozmiar. Sprawdzi się to również jako stolik, gdy na stelażu zostanie zbyt dużo miejsca. Nie tylko to ładnie wygląda, ale jest również praktyczne. Zastanawiasz się jednak, jak wysokie powinny być Twoje meble? Jeśli zależy Ci na podwyższeniu, wystarczy postawić jedną paletę na drugiej.

Gdzie kupić palety?

Nie musisz inwestować w najnowsze palety. Jeśli zależy Ci na oszczędności, albo uważasz, że nie opłaca się wydawać pieniędzy, przejdź się na najbliższy plac budowy. Palety są wszędzie używane, więc może uda Ci się dostać parę sztuk całkiem za darmo, ewentualnie za odrobinę uśmiechu. W każdym województwie znajdują się również skupy palet, które zajmują się ich sprzedażą lub możesz poszukać w sklepach internetowych. Ceny wynoszą od 10 – 40 zł.

meble z europalet do ogrodu

Jak wykorzystać palety?

  Masz już palety, ale na razie nie robią na Tobie specjalnego wrażenia? Nic dziwnego, ponieważ musisz je przygotować, zanim je zastosujesz. Zacznij od ich wyczyszczenia, a następnie je wysusz, usuń nierówności oraz ewentualne drzazgi. Użyj papieru ściernego lub szlifierki (jeśli masz) aby wyrównać boki oraz warstwę wierzchnią palet. Cały pył już opadł? W takim razie możesz przystąpić do dokładnego wytarcia palety, a następnie jej zagruntowania. Nie chcesz aby Twoja paleta była kolorowa? W takim razie wystarczy, jak potraktujesz ją bejcą lub odpowiednim lakierem do drewna. Wolisz jednak nadać wnętrzu odrobiny życia i wymarzyłeś sobie paletę w odcieniu czerwieni? Wystarczy, że paletę pomalujesz, a farba wystarczająco dobrze będzie się na niej trzymać. Od Ciebie zależy czy Twoja farba będzie przejrzysta, czy może całkowicie pokryje drewno. Z palet możesz zrobić nie tylko stelaż, ale także zagłówek a nawet stolik do kawy. Wszystko leży w zasięgu Twojej głowy i możliwości.