Jak wybrać schody do domu?

Wymogi dotyczące schodów? Po pierwsze bezpieczeństwo, po drugie wygoda – te wytyczne z pewnością nie są nikomu obce. Właściciele domów pamiętają także o estetyce, chcąc, aby schody były po prostu ładne. Wybierając schody można zdecydować się na gotowy produkt albo dokonać zamówienia na wymiar. Pierwsze rozwiązanie jest mniej kosztowne, drugie – bardziej oryginalne.

Drewno albo…

Drewniane schody wciąż cieszą się bardzo dużą popularnością – najchętniej wybieramy ten właśnie materiał wykończeniowy. Eksperci polecają drewno z rodzimych drzew liściastych albo drzewa egzotyczne, wśród nich najpopularniejszy jest mahoń. Rzadziej sięga się po drewno z drzew iglastych, które, choć nie jest kosztowne, jest mniej trwałe niż dąb, buk czy klon. Zaleca się, aby słoje drewna były gęsto rozmieszczone, a jego wilgotność nie przekraczała 8%. Warto zadbać, aby konstrukcyjne części schodów wykonano z drewna najwyższej klasy. Stopnie mogą być wykonane z materiału drugiej klasy bez szkody dla jakości schodów.

111

Alternatywą dla drewna są schody żelbetowe, o masywnej budowie i sporej wytrzymałości. Zwykle wykańczane są kamieniem naturalnym lub płytkami ceramicznymi, często układa się na nich wykładzinę dywanową. Wybór materiału zależy od preferencji i potrzeb domowników. Warto wziąć pod uwagę nie tylko kwestie ekonomiczne, ale również charakter wnętrz. Dla przykładu – w domu urządzonym w folkowym stylu lepiej sięgnąć po drewno, które z kolei może „kłócić się” z nowoczesnymi aranżacjami.

szt2

Rodzaje schodów wewnętrznych

Mamy do wyboru trzy typy konstrukcji: jednobiegowe, zabiegowe i spiralne. Schody jednobiegowe sprawdzają się głównie w większych wnętrzach. Zajmują sporo miejsca, gwarantują jednak przy tym duży komfort i bezpieczeństwo użytkowania. Przy ich wyborze warto zwrócić uwagę na wysokość stopni. Pojedynczy nie powinien przekraczać ok. 16 cm. Schody zabiegowe umieszczane są zwykle przy najdłuższej ścianie. Taka lokacja nie ogranicza możliwości wygodnego poruszania się we wnętrzu, a ponadto zwiększa bezpieczeństwo użytkowania schodów. Doskonale pasują do domów dużych i tych o średniej wielkości. Gotowe konstrukcje zabiegowe nie są bardzo kosztowne, co jest ważnym argumentem przy ich wyborze. Ostatnia propozycja to efektowne schody spiralne, które pasują do mniejszych pomieszczeń. Nie są, niestety, dobrą propozycją dla rodzin z dziećmi, wymagają bowiem bardzo uważnego użytkowania.