Wszystko, co musisz wiedzieć o stylu skandynawskim

Styl skandynawski jest funkcjonalny, sprzyja zarówno efektywnej pracy, jak i wypoczynkowi, doskonale wygląda w dużych oraz w małych wnętrzach. Sprawdź, jak urządzić dom lub mieszkanie w tym popularnym i modnym stylu. 

Jasne i naturalne światło

We wnętrzach urządzonych w stylu skandynawskim firanki i zasłony pojawiają się dość rzadko. Zwykle zastępowane są roletami, które sprawiają, że naturalne światło może, gdy tylko chcemy, swobodnie wpływać do wnętrza. Nie przepadasz za widokiem salonu pozbawionego zasłon? Wybierz te z lekkiego i jasnego materiału, żeby zbyt nie zacieniały pokoju.

Światło sztuczne staramy się zbliżyć do naturalnego. Ozdobne abażury czy wiraże pozostawmy dla aranżacji w stylu glamour. Do skandynawskiego wnętrza pasują lampy ze szkła lub z metalu, proste i pozbawione dekoracji. Jeśli chcemy wyposażyć meble w abażur, postawmy na model papierowy.

SKA

Subtelna paleta barw

Zapominamy zarówno o ciemnych, jak i o jaskrawych kolorach. Przewodnia niech będzie biel oraz odcienie z nią powiązane. Dzięki niej wnętrze zaprezentuje się wyjątkowo elegancko oraz świeżo, a ponadto zyska na przestronności. Nie obawiaj się, że dom czy mieszkanie będą wyglądały zbyt skromnie czy nudno. Na delikatnym tle ścian, wśród jasnych mebli, każdy detal zyska na wyrazistości, zatem już kilka dekoracji doskonale go ożywi. Ciekawym eksperymentem może okazać się próba połączenie przedmiotów o odmiennej stylistyce. A jakimi barwami można elegancko przełamać biel skandynawskiego wnętrza? Świetnie sprawdzą się delikatne błękity i jasne szarości. Romantycznie i wdzięcznie wygląda pudrowy róż.

SKA1

Meble oraz dodatki

Meble nie powinny zaburzać wrażenia lekkości i harmonii. Zdecydowany numer jeden to drewno, a zwłaszcza jego rodzime gatunki, brzoza oraz jesion. Interesująca i ekonomiczne rozwiązanie to meble z palet. Jeśli mamy trochę wolnego czasu i aranżacyjną smykałkę, może wykonać półki, krzesła czy siedziska jakich nie ma nikt inny. Dodatki we wnętrzu skandynawskim doskonale je indywidualizują. Interesujące, a zarazem funkcjonalne, są ozdobne poduszki i pledy. Dużą popularnością cieszą się ozdoby ze szkła i z wikliny. Na białych ścianach można pięknie wyeksponować fotografie w ramkach.