Wymarzony taras – podstawy w aranżacji

Obecnie rzadko można spotkać dom, w którym nie byłoby tarasu. Jego budowa oraz aranżacja bywają trudne. Warto jednak poświęcić trochę czasu, żeby potem móc cieszyć się pięknym tarasem przez cały rok.

Jeśli marzymy o tarasie, warto te marzenie zrealizować. Przemyślmy jednak, w jakim miejscu chcemy go zbudować. Ważne jest również w jakim celu, oraz o jakich porach będziemy najczęściej na nim przesiadywać. Ważne przecież jest światło (lub jego brak), które będzie na niego padać. Jeśli planujemy poranki przy kawie, najlepiej postawić go po wschodniej stronie naszego domu. Jeśli planujesz wieczorny, spokojny odpoczynek, wykorzystaj słońce do jego ostatniego promienia. Taras powinien się wtedy pojawić na zachodzie lub południowym zachodzie. Jeśli nasz dom jest otwarty dla gości, postawmy go jak najbliżej kuchni oraz salonu. Pozwoli to na szybkie poruszanie się pomiędzy pomieszczeniami. Nie ucierpią ani nasi goście, ani potrawy, które dla nich przygotowujemy. Jeśli posiadamy duży dom, nie ma problemu. Możemy wtedy pozwolić sobie na więcej niż jeden taras lub objąć nim narożnik domu.

terrace-570269_1280

Najczęściej tarasy stawiane są pod „gołym niebem”. Warto jednak zainwestować chociaż w częściowe zadaszenie. Dzięki temu będziemy mogli na nim przesiadywać nawet podczas deszczu. Po drugiej stronie najlepiej postawić parasol lub markizę, która pozwoli na regulowanie dopływu słońca. Ok, wiemy już gdzie chcemy postawić taras. Tylko jak duży powinien być? Większość z nas marzy o jak największej powierzchni. Minimalna wielkość to 2,5 x 2,5 metra. Wystarczy to na postawienie niewielkiego stołu i krzesła. Należy przemyśleć przesadnie duży taras, ponieważ zaburzy on proporcje ogrodu oraz jego walory estetyczne. Należy zachować umiar i zadbać o proporcje.

greece-905557_1280

Można zdecydować się na różne rodzaje tarasu, w zależności od jego użytkowania. Utwardzony taras ziemny jest najtańszy ale zarazem bardzo trwały. Pozwala uformować kształt powierzchni. Taras betonowy jest najbardziej popularny i daje największe możliwości wykończenia powierzchni. Nie wymaga on hydroizolacji, a płyta konstrukcyjna nie musi być zbrojona. Najczęściej wykańczany jest mrozoodpornym grasem, kamiennymi lub klinkierowymi płytkami. Taras drewniany jest bardzo łatwy do wykonania. Wymaga punktowego fundamentu, ale nie musimy zrywać wierzchniej warstwy ziemi. Deski, którymi zostanie wykończony taras, są lekkie. Pozwala to na wymurowanie słupków fundamentowych i ścianek oporowych z betonowych bloczków.

chair-1228423_1280

Jeśli planujemy taras umieszczony nad pomieszczeniem, należy zdać sobie sprawę, że sprawia on większe trudności niż standardowy. Budowany jest on na stropie niższej kondygnacji. Nad takim pomieszczeniem jak garaż, ocieplenie nie jest konieczne. Warto jednak w nie zainwestować, ponieważ w zimie zapobiegnie znacznym spadkom temperatury w pomieszczeniu. Taki taras wymaga hydroizolacji oraz ukształtowania jego powierzchni