Fotel biurkowy bez tajemnic – sprawdź, czym warto kierować się przy zakupie

Masz zamiar kupić fotel biurkowy i zastanawiasz się, na co powinieneś zwrócić uwagę? Z całą pewnością taki, który zapewni komfort siedzenia, zabezpieczy przed urazami oraz zagwarantuje odpowiednie podparcie kręgosłupa – zwłaszcza odcinka lędźwiowego. Jeśli upewnimy się, że krzesło spełnia wszystkie standardy bezpieczeństwa możemy rozważać kolor obicia czy kształt siedziska.

Wygoda i bezpieczeństwo

W pozycji siedzącej spędzamy zwykle przynajmniej kilka godzin dziennie. Bez względu na to, czy użytkujemy fotel w biurze, czy też w domu, musi nam być na nim po prostu wygodnie. Standardem są systemy regulacji umożliwiające dostosowanie do potrzeb i oczekiwań naszych organizmów. Siedzisko powinno być płaskie, a jego krawędzie lekko zaokrąglone. Nie zapominajmy o sprawdzeniu, czy fotel posiada zagłówek i podłokietniki. Ręce i nadgarstki także wymagają ochrony.

Odpowiedni materiał

Powierzchnia fotela i materiał, z którego jest wykonany również wpływają na komfort jego użytkowania. Nieodpowiedni materiał może okazać się problematyczny zwłaszcza podczas upałów, gdy skóra bardziej się poci i łatwiej o obtarcia. Coraz większą popularność zyskują obecnie fotele z materiału siatkowego, który przepuszcza powietrze. Jedynym przeciwwskazaniem do zastosowania tego wariantu może być tylko formalny charakter miejsca, w którym fotel ma stanąć. Jeżeli meblujemy elegancki biurowiec, zapewne pozostaniemy przy siedziskach wykonanych ze skóry. Interesujący wybór to skóra ekologiczna, łatwa w pielęgnacji i niedroga.

sport-white-rolls-skateboard

Krzesło dla dziecka

Ogólne zasady dotyczące bezpieczeństwa i komfortu użytkowania pozostają niezmienne. Nie oznacza to jednak, że mały użytkownik fotela biurkowego nie powinien być potraktowany w sposób szczególny. Co to właściwie znaczy? Chodzi o kilka wytycznych, o których nie powinniśmy zapominać. Przede wszystkim – fotel musi być dostosowany do wzrostu dziecka. Zakup większego mebla motywowany argumentem, że dziecko szybko rośnie, nie jest dobrym pomysłem. Możemy w ten sposób przyczynić się do wykształcenia wady postawy u malucha. I jeszcze kwestia praktyczna – fotel dziecka najprawdopodobniej częściej będzie się brudził, a to atramentem czy tuszem z długopisu, a to czekoladą, którą trzymała w rączkach nasza pociecha. Dlatego warto zadbać o odporne na zabrudzenia i łatwe do czyszczenia obicie. Fotele dziecięce często są bogato zdobione, pozwólmy więc przyszłemu użytkownikowi samodzielnie wybrać kolor lub wzór.