Ogród na balkonie

Przyszła wiosna, dni są coraz dłuższe, a wszechobecna zieleń zachęca do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Szczęśliwi posiadacze ogródków i ogrodów już rozpoczęli prace. Co zrobić, gdy mamy do dyspozycji wyłącznie balkon? Wystarczy kilka doniczek, nasiona, trochę czasu i cierpliwości żeby wyczarować wspaniały mini – ogród na balkonie.

Remont po zimie

Zanim zaczniemy upiększać balkon kwiatami, najpierw musimy odświeżyć go po jesiennych i zimowych miesiącach. Jeśli płytki są już bardzo wyeksploatowane, warto rozważyć ich wymianę. Najlepiej sprawdzą się produkty mrozoodporne, którym zima nie jest straszna. Do wzmocnionych płytek dobieramy analogiczne fugi. Tańszy i szybszy sposób odświeżenia powierzchni polega na użyciu drewnianych płyt podłogowych. Są one zdejmowalne, wymagają usunięcia z balkonu przed nastaniem przymrozków. Odświeżenie balustrady wymaga usunięcia wierzchniej warstwy farby. Kolejne kroki to zagruntowanie balustrady i nałożenie na nią dwóch powłok farby. Pierwsza jest podkładowa, następna nawierzchniowa.

Doniczki i meble

Te pierwsze są nieodzowne, drugie wybierzmy wtedy, gdy dysponujemy odpowiednim metrażem. Nie warto „na siłę” upychać mebli na niewielkim balkonie, stanie się on zupełnie niefunkcjonalny. Jeśli zależy nam na porządku i harmonii, wybierzmy doniczki w tej samej lub zbliżonej kolorystyce. Większy metraż pozwala na ustawienie regału, który, przykryty folią, będzie pełnił rolę niewielkiej szklarni. W skrzynkach wiszących najbardziej efektownie prezentują się pnącza. Drobniejsze rośliny i zioła zwykle stawiamy w doniczkach wprost na posadzce.

W nadchodzącym sezonie najmodniejsze są jasne meble, bardzo dużą popularnością nadal cieszy się rattan. Jeśli mamy taką możliwość, przysłońmy stolik i fotele parasolem ogrodowym.

Terminarz ogrodnika

Nawet najpiękniejsze meble i doniczki nie przydadzą się na nic, jeśli na naszym balkonie zabraknie roślin. Jeśli zależy nam, aby kwiaty zdobiły go jak najdłużej albo po prostu jesteśmy początkującymi ogrodnikami, warto wybrać kwiaty, które dobrze znoszą różnice temperatur. Doskonały wybór to bratki, kwiaty niezwykle efektowne, a zarazem odporne i łatwe w uprawie. Interesująco prezentują się także fuksje oraz pelargonie.