Jaki kolor podłogi wybrać?

Odpowiednio dobrana podłoga wpływa na odbiór całego pomieszczenia. Może rozjaśnić wnętrze, ale także nadać mu surowego charakteru. Jaki odcień podłogi wybrać, aby uzyskać zamierzony efekt?

Podłoga jest często niedocenianym elementem aranżacji wnętrza. Warto jednak zadbać o jej odpowiedni odcień, który dopasuje się do reszty pomieszczenia i nada mu dodatkowego uroku. Ważne jednak, żeby przemyśleć swój wybór. Podłoga jest bazą do całego pomieszczenia, które zazwyczaj bardzo rzadko się zmienia. Często raz wybrana podłoga pozostaje z Tobą do końca użytkowania mieszkania czy domu. Z pewnością powinna dobrze służyć i nie poddawać się codziennemu użytkowaniu. Ważna jest jej trwałość i dobrej jakości materiał. Do podłogi należy również dopasować listwy oraz drzwi, które będą się z nią komponować.

p3

Na początek zastanów się, jaki efekt wnętrza chcesz uzyskać. Mimo, że teoretycznie ciemna i jasna podłoga pasuje do wszystkiego, warto przemyśleć wybór konkretnego odcienia. Ciemna podłoga najczęściej cechuje się egzotycznym drzewem o wysokiej jakości. Zdecydowanie lubi otaczać się szlachetnymi materiałami oraz dodatkami o wysokim połysku. Najlepiej wygląda w dużych pomieszczeniach, którym nie zaszkodzi optyczne zmniejszenie wnętrza. Akcesoria i dodatki, które do niego pasują, to drewno, kamień i metal. Do ciemnej podłogi najbardziej pasuje minimalistyczne i nowoczesne wnętrze. Sprawdzą się także gładkie płaszczyzny. Pomieszczenie od razu nabierze klasy i elegancji. Radzimy zrezygnować z geometrycznych mebli i bogatych zdobień. Efekt może okazać się zbyt przytłaczający i ciemny. Sprawdzą się proste formy i okładziny fornirowe, które będą się komponować z podłogą. Nie przesadzaj z dodatkami. Najlepiej sprawdzi się jedna, ale efektowna rzecz. Jakie wybrać kolory wnętrza, aby pasowały do ciemnej podłogi? Zdecydowanie możesz zaszaleć. Jedyne, co może wyglądać karykaturalnie w otoczeniu ciemnego drewna to biała ściana. W tym przypadku nie sprawdzają się bardzo silne kontrasty. Świetnie sprawdzą się odcienie ecru czy beżu. Sprawdzi się także mocny kolor, który umieścisz na dwóch ścianach pomieszczenia. Od razu nabierze ono mocy i wyrazistości.

p1

Wolisz zdecydować się na jasną podłogę? Wnętrze wyda się optycznie większe. Zarazem wykazuje się elegancją i prostotą. Jest również świetną bazą do aranżacyjnych szaleństw. Jeśli masz ochotę na nowoczesne wnętrze, postaw geometryczne, wielobarwne meble i popartowe obrazy. Jeśli masz ochotę na coś bardziej rustykalnego, świetnie sprawdzi się wiklina i odrobina drewna. Możesz także zaszaleć i stworzyć ekscentryczne wnętrze z mnóstwem kolorowych dodatków. Sprawdzą się ciemniejsze meble, ale też te, które będą pasować do podłogi. Warto jednak postawić na jakiś żywy kolor na narzutach lub zasłonach. Można je cyklicznie zmieniać, więc wnętrze nie ma szansy się znudzić. Jeśli jednak decydujesz się na ciemne dodatki, nie mogą one być zbyt ciężkie, żeby nie obciążać pomieszczenia. Jasna podłoga sprawdzi się z każdym odcieniem ściany. Jeśli posiadasz słaby dostęp do światła, postaw na biel, która sprawi, że pomieszczenie wyda się jaśniejsze. Jednak połączenie jasnego z ciemnym nada wnętrzu charakter i odrobinę drapieżności.