Okleiny meblowe – nowe życie dla mebli

Okleiny są obecnie bardzo modnym sposobem na zmianę wystroju wnętrza, który nie wymaga większego nakładu finansowego. Dodatkowo jest bardzo efektowny i oryginalny. A do czego Ty wykorzystasz okleinę?

Jeśli nudzi Ci się stary mebel, okleina będzie świetnym rozwiązaniem na jego odmianę. Jednak jaką okleinę wybrać, aby pasowała do Twojego wnętrza i służyła Ci przez długie lata? Pamiętaj, że bardzo ważny jest wzór jaki wybierzesz, oraz jego materiał i jakość. Wszystko zależy od Twojej pomysłowości i chęci zmian.

Świetnym rozwiązaniem jest samoprzylepna okleina, która świetnie odświeży wygląd starodawnych mebli. Pozwoli na zmianę wystroju za pomocą swojego wzoru, koloru oraz faktury. Dzięki temu uzyskasz nowoczesne i nietuzinkowe wnętrze. W zależności, jaki efekt chcesz uzyskać, możesz zdecydować się na gotowy wzór na okleinie lub samemu stworzyć coś kreatywnego. Zwłaszcza, że już dawno przestało się przyrównywać okleiny z nietrwałym materiałem, który szybko się niszczy. Możesz wybrać okleinę kolorową, imitująca drewno lub taką, którą zdobią ciekawe nadruki. Najnowsza lateksowa technologia pozwala na utrzymanie trwałości wydruku. Dzięki temu jest również odporna na zarysowania, uszkodzenia mechaniczne oraz promieniowanie UV. Nie musisz więc się bać, że szybko się zniszczy. Producentom zależy na zdrowiu, dlatego okleina jest bezpieczna dla zdrowia, nie posiada zapachu, a także nie zawiera toksyn. Idealnie sprawdzi się w pokoju alergika lub dziecka.

Wybrałeś okleinę, ale co teraz? To bardzo proste i z pewnością sam sobie z tym poradzisz. Przydadzą Ci się jedynie nożyczki albo nożyk do cięcia, linijka, ołówek, rakiel oraz spray z wodą oraz płynem do mycia naczyń. Z pewnością znajdziesz wszystko w swojej podręcznej szafce. Pamiętaj, żeby przed przystąpieniem do pracy, oczyścić mebel. Powinien być on suchy, czysty i bez tłustych śladów, które mogłyby uniemożliwić naklejenie okleiny. Jeśli jednak natrafisz na zabrudzenia, skorzystaj z dobrodziejstw, nasączonej wodą i płynem, szmatki. Powierzchnia oklejanego mebla powinna być całkowicie gładka. Jeśli okleina została kupiona w rolce, musisz odmierzyć, jaką jej część chcesz przykleić. Za pomocą linijki oraz ołówka odmierz wymiary i zaznacz. Przyda się pozostawienie ok. 4 mm zapasu, aby okleina została dokładnie przyklejona. Po skończeniu pracy, nadmiar folii należy odciąć nożykiem. Naklejanie powinieneś rozpocząć od krawędzi wybranego mebla, a papier należy powoli odklejać. Równocześnie przyklejaj naklejkę do podłoża. Pozwoli to na uniknięcie mało estetycznych pęcherzyków powietrza. Jeśli jednak jakieś się trafią, pęcherzyk wypchnij na zewnątrz lub delikatnie nakłuj igłą. Krzywo nakleiłeś folię? Musisz to poprawić. Możesz ją odkleić i przykleić ponownie, ponieważ wiązanie się kleju zajmuje kilka godzin. Aby dopasować folię do kształtu mebla, możesz skorzystać z suszarki.