Jak urządzić taras?

Taras posiada wachlarz możliwości w kwestii jego aranżacji. Podstawa to wybór odpowiednich mebli ogrodowych, które umilą chwile spędzane w tym „letnim pokoju” z rodziną i przyjaciółmi. Zobacz, o czym należy pamiętać urządzając taras.

Osłona przed słońcem i spojrzeniami sąsiadów

Jeśli chcemy zadbać o prywatność naszego wypoczynku na tarasie, postarajmy się o jego odpowiednią osłonę. Do tego celu doskonale nadają się panele, zarówno bambusowe, jak i wiklinowe lub drewniane. Naturalna kotara to pnącza lub posadzone wokół wysokie krzewy. Szczególnie narażone na letni skwar są tarasy skierowane na południe. Warto zabezpieczyć je dodatkowo markizą albo dekoracyjnym parasolem.

terrace-612653_1280

Meble – klucz do sukcesu

Meblując taras należy przede wszystkim kierować się ilością dostępnego miejsca. Nawet najpiękniejsze meble nie będą wyglądały dobrze, jeśli upchniemy je na siłę, zastawiając całą dostępną przestrzeń. Na niewielkim tarasie wystarczy stolik i kilka krzeseł. Większy metraż umożliwia zastosowanie dodatkowych rozwiązań. Możliwe opcje to zakup półek ściennych, stolika na narzędzia albo fotelu – huśtawki, z którego ucieszą się zwłaszcza najmłodsi.

castle-park-806854_1280

Warto zadbać, aby wszystkie sprzęty były wykonane z wysokiej klasy materiałów, odpornych na działanie czynników zewnętrznych. Dobrym pomysłem jest instalacja drzwi z tzw. obniżonym progiem, co pozwoli uniknąć potknięć czy upadków dzieciom lub zapominalskim dorosłym.

cat-203447_1280

Rośliny na tarasie

Urządzając taras nie zapominajmy o roślinach, które są najpiękniejszą ozdobą tarasu. Powinny znajdować się w donicach i pojemnikach, najlepiej dopasowanych kolorystycznie do mebli i ewentualnych dekoracji. Nadmierna ilość barw może męczyć wzrok. Warto zdecydować się na nowoczesne donice z systemem nawadniającym, wyjątkowo funkcjonalne, a zarazem łatwe w eksploatacji. Pamiętajmy, aby dostosować wybór roślin do warunków, które panują na tarasie. Zawsze opłaca się wybrać aromatyczne zioła i kwiaty o pięknym zapachu, takie jak pelargonie, maciejki lub lawenda, efektowne i niezbyt wymagające.