Segregacja śmieci – jak robić to z głową

Z pewnością nie raz planowałaś rozpocząć segregację odpadów. Tylko jak zadbać o ekologię, kiedy pojemniki odstraszają i nijak mają się do Twojego nowoczesnego domu? Podpowiemy, jakie pojemniki wybrać, aby były nie tylko użyteczne ale także miłe dla oka.

Obecnie jest wielka moda na ekologię i życie w zgodzie z naturą. Zdecydowanie się z tym zgadzamy, ponieważ to jak dbamy o środowisko świadczy o tym, jak będziemy żyć. Oprócz mody, w niektórych miejscach został również wprowadzony obowiązek segregacji odpadów. Tylko w jakie pojemniki zainwestować, żeby nie szpeciły Twoich „czterech kątów”? Kosze na odpady kojarzą się z czymś brudnym i mało estetycznym. Na szczęście obecna moda idzie w parze z ochroną środowiska, a producenci prześcigają się w propozycjach nowoczesnych i użytecznych sorterów.

Kiedyś śmieci wrzucało się do kontenerów, potem były zsypy na śmieci, które znajdowały się w okolicy bloków mieszkalnych. Nie można było wtedy liczyć na segregację i nie da się ukryć, że nieco szpeciły okolicę. Obecnie każdy stara się dbać o to, gdzie trafiają jego śmieci. Niektórzy wierzą, że dzięki temu coś zmienią, a inni, bo karze im rodzic albo żona. Na szczęście już nikt nikomu nie zagląda do tego, co jadł na śniadanie i jakie produkty zużywa. Z pomocą przychodzą sortery, które wspomagają domową segregację. Najczęściej są to sporych rozmiarów pojemniki, do których należy dokupić pokrywkę (ale nie trzeba). Z pewnością przyda Ci się kosz do segregacji papieru, tworzyw sztucznych oraz szkła. Na szczęście możesz zdecydować się na takie pojemniki, które wizualnie dopełnią Twoje wnętrze. Pewnie postawisz je w kuchni. Zadbaj więc, żeby stanęły w miejscu, w którym nie będą Ci przeszkadzać i nie będziesz się o nie potykać. Warto również, żebyś miała do nich łatwy dostęp. Na szczęście nowoczesne pojemniki posiadają równie nowoczesne opakowanie. Z pewnością Cię ucieszy, że Twoje dziecko już nie będzie upatrywało najciekawszych „zabawek” w przezroczystym worku na śmieci. Jeśli w swojej kuchni nie posiadasz wystarczająco miejsca, pojemniki możesz postawić na balkonie. Zadbaj jednak o to, aby nie dostawał się do nich deszcz ani nadmiar słońca. W końcu to są nadal śmieci.

Do sorterów, tak jak do każdego pojemnika, niezbędne są worki na śmieci. Pojemniki dłużej zachowają swoją czystość. Najlepiej sprawdzą się takie na taśmie, o pojemności 60 litrów. Z pewnością będą wystarczające na trzyosobową rodzinę. Pojemniki nie wymagają także specjalnej pielęgnacji. Wystarczy przeczyścić je ściereczką, podczas cotygodniowego sprzątania. Jeśli zależy Ci na ochronie środowiska i jesteś miłośnikiem recyklingu, zdecyduj się na pojemniki, które zostały przetworzone. Niestety, nie są biodegradowalne i za kilka lat będziesz musiał znaleźć dla nich nowe zastosowanie.