Jak wybrać umywalkę do łazienki?

Idealną, czyli dostosowaną do naszych potrzeb. Musi nie tylko nam się podobać, ale również pasować do rozmiarów łazienki, być trwała i łatwa do utrzymania w czystości. Istotny jest także wybór między dwoma wariantami: umywalką nablatową i podblatową. Opcji jest tyle, że każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.

Model podblatowy lub nadblatowy

Umywalka podblatowa oznacza mniej miejsca pod blatem, zatem zwykle nie wybiera się jej do małych łazienek. Z drugiej strony, takie rozwiązanie umożliwia łatwiejsze utrzymanie porządku, ponieważ nie trzeba szorować trudno dostępnych zakamarków. Umywalka nadblatowa pozwoli umieścić pod blatem niewielką skrzynkę lub szafkę, wymaga jednak wyjątkowo starannych porządków. W załamaniach między umywalką a blatem łatwo osiadają wszelkie nieczystości.

Montaż umywalki

Obok umywalek blatowych dostępne są także modele wiszące i meblowe. Jeśli rozważamy ich zakup, warto wziąć pod uwagę kwestię montażu. Wariant wiszący musi być przymocowany do ściany za pomocą śrub. Często wybierane do niewielkich łazienek, wyjątkowo funkcjonalne i ekonomiczne. Umywalki meblowe, jak wskazuje nazwa, łączą standardową rolę z praktyczną możliwością przechowywania pod nimi drobnych przedmiotów. Zazwyczaj trafiają tam ręczniki, papier toaletowy i akcesoria użytkowe nieodzowne w każdej łazience.

Różnorodność materiałów

Najczęściej spotykanym tworzywem jest nadal ceramika, uniwersalna, trwała, doskonale dopasowana do każdej przestrzeni łazienkowej. Kosztowne rozwiązanie to umywalka wykonana z granitu lub marmuru, który nada łazience wyjątkowego wyglądu. Wbrew pozorom, nie są wymagające jeśli chodzi o utrzymanie ich w czystości.

Ostatnio w modzie są umywalki ze szkła oraz z drewna, coraz częściej spotykane w polskich domach. Te pierwsze doskonale pasują zwłaszcza do nowoczesnych wnętrz, drugie natomiast podkreślą aranżacje inspirowane ekologią i stylem skandynawskim, który gości także w łazienkach.

bathroom-809811_1280

Kształt nie tylko standardowy

Zwolennicy niebanalnych rozwiązań chętnie rezygnują z tradycyjnego, opływowego, kształtu umywalki. Zamiast tego wybierają niestandardowe kształty, umywalki faliste, o ostrych kątach lub przypominające muszelkę. Bez wątpienia, prezentują się one bardzo efektownie i z pewnością zwrócą uwagę każdej osoby, która będzie miała okazję z nich skorzystać.

Trzeba jednak pamiętać, że umywalka o oryginalnym kształcie jest dużo bardziej „wymagająca” niż klasyczna – musi doskonale korespondować z wystrojem łazienki. Jeśli więc lubimy zmiany i często remontujemy nasz dom czy mieszkanie, lepiej wybrać typową umywalkę.