Jak zrobić decoupage?

Bardzo modne stały się rozwiązania, w stylu „zrób to sam”. Wydaje Ci się, że nie masz zdolności manualnych? Nic się nie bój. Podpowiemy Ci, jak samodzielnie stworzyć małe dzieło sztuki.

Czym jest decoupage? To technika umożliwiająca ozdobienie przedmiotów, które wykonane są z różnego tworzywa, takiego jak drewno, metal czy szkło, przy pomocy naklejanego papieru. Każda z warstw pokryta jest lakierem, aby papier mógł wtopić się w powierzchnię. Pamiętaj, że oba elementy, muszą tworzyć spójną całość. Wzory powinny wyglądać naturalnie, niczym namalowane lub nadrukowane. Wbrew pozorom, nie trzeba bać się decoupagu. Może zrobić go każdy, nawet jeśli wydaje Ci się, że masz „dwie lewe ręce”.

 1. Od czego zacząć? Przede wszystkim, przygotuj potrzebne materiały. Zastanów się, jaki przedmiot chciałbyś odmienić. Może jest to ulubiony kubek? Następnie zastanów się, jak chciałbyś go udekorować i jakimi materiałami. Użyć możesz praktycznie wszystkiego, na co masz ochotę, na przykład, chusteczek, papieru, tektury, nawet starych gazet. Jest to kwestia indywidualna, a tylko Twoja wyobraźnia pomoże Ci stworzyć wymarzony efekt końcowy. Najlepiej, żeby wybrany materiał był jak najcieńszy, ponieważ prościej będzie można go przykleić

art-1009117_1280

 1. Wytnij fragmenty, których chciałbyś użyć. Materiał może być przecięty, podarty, jak tylko masz ochotę. Ważne, żeby stworzył ciekawe wzory, które potem nakleisz.

 1. Najlepiej, jeśli zrobisz projekt całego pomysłu. Może zaczniesz od szkicu? Pozwoli to na prostsze zrealizowanie kolejnych części. Możesz również poukładać wycinki w taki wzór, jaki chciałbyś później uzyskać.

 1. Powierzchnia, która będzie oklejana, powinna być sucha i czysta.

 1. Wybór kleju, to bardzo ważna część decoupagu. Możesz zdecydować się na ten uniwersalny, lub na klej, podkład i lakier (3w1). Następnie, za pomocą pędzelka, nałóż cienką warstwę na wybraną rzecz i powycinane kawałki.

 1. Kawałki przyklejaj jeden po drugim. Pamiętaj, że nie mogą się one pofalować. Z tego powodu, ważna jest ostrożność i delikatne ruchy. Planujesz nałożyć kilka warstw? Ważne, żeby klej z poprzedniej warstwy całkowicie wyschnął.

 1. Dzieło gotowe? Pokryj je warstwą lakieru, który je utrwali. Pamiętaj, że również w tym przypadku, poprzednia warstwa powinna być sucha.

  carafe-791636_1920

 1. Po wyschnięciu lakieru, przetrzyj powierzchnię papierem ściernym. Pozwoli to, na wyrównanie wszelkich nierówności. Niepotrzebny proch, ściągniesz przy pomocy wilgotnej szmatki.

 1. Na koniec przyda się kolejna warstwa lakieru. To właśnie dzięki tym warstwom, Twój decoupage stanie się wyjątkowy. Najczęściej nakładanych jest cztery – pięć warstw. Pamiętaj jednak, żeby co kilka warstw, przetrzeć je papierem ściernym.