Styl nowoczesny we wnętrzu

Wnętrza w stylu modernistycznym są wyjątkowo eleganckie. Jego cechy charakterystyczne to minimalizm i niewielka ilość dodatków, głównie geometrycznych zdobień. Liczy około stu lat i choć z końcem lat 70-tych jego popularność nieco zmalała, wciąż znajduje wielu zwolenników. Wszystko za sprawą takich cech, jak uniwersalność oraz funkcjonalność.

Triumf przestronności

Najważniejsza zasada brzmi – nie przesadzaj. Z ilością mebli, kolorów, detali. W stylu modernistycznym kluczowa jest wolna przestrzeń, w której każdy element nabiera wyjątkowej wyrazistości. Kolory powinny być stonowane, wywoływać wrażenie przytulności. Najczęściej wybierane są szarości i beże, popularne są także odcienie fioletu oraz biel. Wrażenie obszerności potęgują meble o prostych krawędziach. Stoły są nieduże, mają gładkie blaty. Minimalizm sprzyja efektywnemu odpoczynkowi, w trakcie którego nic nie rozproszy Twojej uwagi.

Delikatne dodatki

Wnętrze w stylu modernistycznym nie musi być całkowicie pozbawione ozdób. Można powiedzieć, że nawet nie powinno. Niewielu z nas chciałoby mieszkać w sterylnych wnętrzach przypominających laboratoria lub ekspozycje z dawnych sklepów meblowych. Dodatkom mówimy „tak”, ale dobieramy je wyjątkowo ostrożnie. Zegar ścienny, niewielka fotografia w ramce lub komplet dekoracyjnych poduszek na kanapę w zupełności wystarczą. Nie obawiaj się, że wnętrze będzie wyglądało zbyt skromnie. Umiejętne wyeksponowanie dodatków, umieszczenie ich w centrum aranżacji sprawi, że doskonale spełnią swoje role.

Magia światła

Oświetlenie pełni w modernistycznych wnętrzach wyjątkowo ważną rolę. Nie tylko rozjaśnia pogrążone w mroku pomieszczenie, ale równocześnie dodaje mu uroku i przytulności. Nie powinniśmy go ograniczać, bo niedoświetlone pomieszczenie będzie wyglądało na ponure. Centralną lampę zawieszoną na środku sufitu warto zastąpić oświetleniem punktowym, halogenami i lampami typu LED. Strumienie światła należy kierować głównie na meble i te obszary pomieszczenia, które chcemy szczególnie podkreślić.

office-730681_1280

Dla kogo styl modernistyczny?

Odpowiedź nie jest trudna. Dla wszystkich, którzy cenią wolne przestrzenie w domu, nie przepadają za dużą ilością bibelotów, a wspomnienia z wakacji wolą gromadzić w głowach niż na półkach. Modernistyczne wnętrza wybierają często ludzie młodzi, zaabsorbowani wieloma obowiązkami. Mało czasu na sprzątanie i duża częstotliwość przeprowadzek także sprzyjają aranżacji wnętrz w stylu modernistycznym.