Niewykorzystany potencjał – piwnica

Daj jej szansę. Zamiast miejsca na stare rzeczy, przetwory czy stare graty, możemy przeobrazić ją w pełnowartościowe pomieszczenie. Jak to zrobić?

Od niedawna piwnica nie kojarzy się już tylko ze składowiskiem. Coraz częściej jest adaptowana jako pomieszczenie mieszkalne. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, którym powiększyła się rodzina. Jeśli brakuje w Twoim domu np. biura, piwnica również świetnie się do tego nadaje. To samo rozwiązanie daje nam duża spiżarnia. Ze względu na ich pokaźne rozmiary, mamy szerokie pole do popisu.

Podstawowym pytaniem jakie sobie zadajemy, jest koszt całego przedsięwzięcia. Najbardziej precyzyjne będzie zrobienie kosztorysu. Jeśli jednak, zanim podejmiemy działania, chcemy przemyśleć wszystkie za i przeciw, należy zastanowić się nad paroma kwestiami.

l2

Bardzo ważne jest, żeby adaptowana piwnica była sucha. Wtedy tak naprawdę jest gotowa do użytku. Jeśli jednak jest wilgotna, a na ścianach pojawia się pleśń czy grzyb, ilość oraz koszt wykonania zdecydowanie wzrośnie.

Posiadacze piwnicy o minimalnej wysokości 2,5 metra, są szczęściarzami. Taki metraż nadaje się na praktycznie każde pomieszczenie. Jeśli jednak Wasza piwnica jest mniejsza, można w niej obniżyć podłogę. Niestety sprowadza się to do dodatkowych kosztów oraz trudności w jej zaprojektowaniu i wykonaniu. Zazwyczaj piwnice nie posiadają okien. Jeśli jednak są, warto żeby ich szerokość wynosiła np. 90 i 120 cm. Zwiększenie ich wysokości nie stanowi problemu. Brak okien lub ich niewielkie rozmiary, wymuszają wykonanie nadproży w nośnych ścianach budynku.

Jeśli piwnica mieści się w budynku, który postawiony jest na gruncie przepuszczalnym, ważne żeby woda znajdowała się przynajmniej 1 metr pod powierzchnią ziemi. Trudniejszym zadaniem na adaptację jest piwnica, w której cyklicznie pojawia się woda, np. na wiosnę. Jeśli budynek nie przecieka, najlepiej nie robić nic, co mogłoby to zmienić.

Jak przy każdej przeróbce, ważne są również takie rzeczy jak ocieplenie zewnętrzne czy prawidłowe funkcjonowanie kanalizacji. Należy również przemyśleć układanie nowej posadzki, instalację elektryczną oraz malowanie pomieszczeń. Przy adaptacji piwnicy na pomieszczenie użytkowe, warto wcześniej przemyśleć, co chcemy żeby się w niej znalazło. Będziemy wtedy wiedzieć, czy jego remont oraz aranżacja jest warta zachodu. Należy sprecyzować swoje wymagania oraz konsekwentnie je realizować.