Aranżacja kominka

Zawsze marzyły Ci się spokojne wieczory przy kominku? Nic prostszego. Kojarzony z tradycyjnym wnętrzem, teraz może odnaleźć się w praktycznie każdym stylu.

Jeśli decydujemy się na kominek w naszym domu, najważniejsze są jego skala oraz forma. Tworzy charakter całego wnętrza lub podkreśla te elementy, które do tej pory były niewidoczne. Dawniej kominki stanowiły element starych domów, wiejskich chat, dworków oraz kamienic. Dzięki temu zawsze kojarzyły się z czymś niedostępnym, ale również przytulnym i rodzinnym. Obecnie na rynku mamy szeroki wybór kominków. 

Otwarty czy zamknięty?

To jedno z podstawowych pytań, podczas decyzji o zakupie kominka. Jeśli marzy nam się imitacja paleniska, które kiedyś było często spotykane, najlepszy będzie kominek otwarty. Służy nie tylko do ogrzewania i oświetlania domu, ale również do przygotowywania posiłków. Fantastycznie się sprawdzi, jeśli często wyprawiamy uczty dla rodziny i przyjaciół. Kominki otwarte niewątpliwie tworzą klima rodem z amerykańskich romansów. Mimo wielu zalet, nie są jednak wystarczającym źródłem ciepła. Do ogrzania pomieszczenia wykorzystują jedynie ok. 20% energii z drewna, które dzięki temu szybciej się spala. Kominki zamknięte są zdecydowanie bardziej praktycznym rozwiązaniem. Ich najważniejszym elementem jest wkład kominkowy, który zasłaniają przeszklone drzwi. W porównaniu do modeli otwartych, są o wiele bardziej bezpieczne i efektywne, nawet aż do 70% . Dzięki temu, często stosowane są jako źródło ciepła w pomieszczeniu. Spotykane są również kominki zamknięte, w których źródłem ciepła jest woda. Polega to na tym, że wkłady są otoczone płaszczem wodnym. Wymaga to jednak powiązania z kotłem gazowym lub na olej. Wymagane są także zabezpieczenia przed nadmiernym wzrostem ciśnienia oraz podgrzewaniem się wody.

Gdzie najlepiej?

Najczęściej kominki spotkać możemy w salonach. Nie bez powodu, ponieważ tam przyjmujemy gości oraz spędzamy większą część naszego czasu. Niezależnie od rodzaju kominka, jaki wybierzemy, najważniejsze żeby dobrze się on prezentował w wybranym pomieszczeniu. Do niedawna do jego aranżacji stosowano głównie kamienie i cegły. Dzięki temu idealnie pasował do rustykalnych wnętrz. Obecnie coraz częściej spotkać można minimalistyczne obudowy. Nadal stosowane są naturalne materiały, ale tworzone w taki sposób, aby nie przytłoczyły wnętrza.