Krok po kroku- jak ocieplić dom?

Ocieplanie domu jest jednym z najważniejszych elementów podczas budowy lub remontu domu. To nie tylko dbałość o ciepło. Zaoszczędzisz również energię oraz wydatki na ogrzewanie. Nie wiesz jak to zrobić? Podpowiemy Ci, od czego zacząć.

Stan podłoża

Ma on ogromne znaczenie na trwałość Twojego systemu ocieplania. Jeśli mieszkasz w nowym budownictwie lub dopiero planujesz budowę domu, nie masz się czym przejmować. Inaczej sytuacja wygląda, jeśli rozpoczynasz remont, a przy tym ocieplanie, starego budynku. Najlepszym rozwiązaniem jest wezwanie fachowców z firmy wykonawczej, którzy ocenią, w jakiej kondycji są mury oraz ich okładziny. Istotne jest opukanie warstwy tynku. Jeśli usłyszysz charakterystyczny, głuchy dźwięk, to znaczy, że tynk nie trzyma się podłoża. Rozwiązaniem będzie jego skucie lub należyte wzmocnienie. Fachowiec doradzi, czy należy zrobić to z całej powierzchni ściany czy tylko z danego fragmentu. Zwróć uwagę, czy na Twoich ścianach nie ma żadnych pęknięć, rozległych plam lub zacieków, które świadczą o zawilgoceniu powierzchni. To istotne, ponieważ wtedy ocieplanie jest niemożliwe. Pamiętaj, że oględziny Twojego domu, powinny być zakończone spisaniem protokołu. Będzie on dowodem, w jakim stanie są Twoje ściany i co trzeba w nich naprawić. Pomoże Ci to uniknąć komplikacji ze strony wykonawcy.

dom2

Krok po kroku

Pamiętaj, że od rodzaju podłoża zależy jakość i trwałość ocieplenia. Zanim rozpoczniesz pracę należy osuszyć ścianę (jeśli tego wymaga). Jeśli jest to skutek deszczu, wystarczy poczekać parę dni, a same wyschną. Pamiętaj, że powodem zawilgocenia może być nie tylko pogoda, ale także nieszczelna hydroizolacja lub cieknąca rynna. Zanim weźmiesz się za ocieplanie, usterki muszą być naprawione.

Kolejnym krokiem jest oczyszczenie ściany. Każdy brud powoduje słabszą przyczepność kleju do płyt. Ściany dokładnie oczyść szczotką, a plamy i zacieki spróbuj usunąć ciepłą wodą pod ciśnieniem. Ważne, żeby była z dodatkiem detergentów. Najnowsza metoda pozwala na czyszczenie murów za pomocą suchego lodu, pod ciśnieniem. Jeśli na ścianie jest tłuszcz, który widać tylko pod ultrafioletem, możesz go zmyć preparatami czyszczącymi lub benzyną estrykcyjną.

dom3

Teraz powinieneś zadbać o wyrównanie ściany. Najprościej, jeśli nałożysz na nią cementową zaprawę wyrównawczą. Zwłaszcza, że grubość nałożonego kleju nie powinna przekraczać 1,5 cm. Dopiero po związaniu się zaprawy, przystąp do dalszej pracy.

Pozostaje już tylko zagruntowanie. Nowe podłoża, na przykład mineralne, są bardzo chłonne. Przez to mogą odciągać wilgoć z masy klejącej. Powoduje to zmniejszenie się nośności kleju. Zanim przystąpisz do ocieplenia ściany, pomalują ja środkiem gruntującym. Wyrówna i zmniejszy chłonność podłoża.