Podłogi – jaką wybrać?

Podczas zmiany podłóg w naszym wnętrzu, pierwszym pomysłem są panele lub drewno. Zapominamy, że również płytki, mogą nadać pomieszczeniu wyjątkowy i oryginalny charakter. Jak dobrać podłogę do reszty naszego pomieszczenia?

Obecnie na rynku znaleźć można różne wzory i faktury podłóg. Dzięki temu mamy możliwość dobrać odpowiedni rodzaj, do reszty naszego wnętrza. Należy zwrócić uwagę na styl naszego pomieszczenia oraz na jego użyteczność. Podłogi są jednym z najważniejszych elementów naszego wnętrza. Kolorystyka podłóg dobierana jest w podobnej tonacji do okien oraz drzwi. Istotnym elementem jest również wielkość pomieszczenia oraz ilość światła, jaka do niego wpada. W pomieszczeniach znajdujących się na parterze lub w północnej części, najlepiej zdecydować się na jasne podłogi. Dzięki temu optycznie powiększymy pomieszczenie oraz nadamy mu dodatkowego blasku. Kolory ścian powinny kontrastować do koloru podłóg, o co najmniej dwie tonacje. Nie chcemy przecież, żeby nasze cztery kąty stały się nijakie. Przy wyborze podłóg należy również zastanowić się nad ich funkcjonalnością. Kuchnia oraz przedpokój wymagają podłóg, które będą odporne na zabrudzenia oraz wysokie użytkowanie.

moderno soggiorno con porta finestra aperta sul giardino

Przy wyborze odpowiedniej podłogi, najczęściej decydujemy się na parkiet. Deski układane są jedna obok drugiej, a następnie klejone do podłogi. Parkiet jest często wykorzystywany, ponieważ doskonale się sprawdza zarówno we wnętrzach klasycznych jak i tych bardziej nowoczesnych. Zazwyczaj klepki parkietowe mają od 6,5 do 9 cm szerokości. Te najpopularniejsze, wykonane są z drzewa egzotycznego. Parkiet charakteryzuje się wysoką twardością. Dzięki temu nadaje się do pomieszczeń mieszkalnych, jak i tych użytku publicznego. Idealnie nadaje się dla alergików, ponieważ nie przyciąga kurzu.

Jeśli mamy ochotę na coś oryginalnego, warto postawić na kamień. Nadaje wnętrzu charakteru. Zdecydowanie nie pasuje do sypialni ani pokoju dziecięcego. Jego wadą jest uczucie zimna oraz to, że np. marmur łatwo ulega zabrudzeniom. Zdecydowanie ciężko utrzymać jego czystość.

Jeśli poszukujemy bardzo trwałej podłogi, warto zdecydować się na gres lub terakotę. Idealnie nadaje się do kuchni lub łazienki, które stale narażone są na zabrudzenia. Coraz częściej można je spotkać w salonie. Jeśli nie chcemy, żeby były zimne w dotyku, wystarczy pod kaflami zamontować ogrzewanie podłogowe.

p1

Zdecydowanie najpopularniejszym rodzajem podłóg są panele. Doskonale imitują drewno. Najczęściej są to panele warstwowe lub laminowane. Dostępne są w wielu wzorach i kolorach. Dzięki temu, dopasujemy je do każdego wnętrza. Nie wymagają specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych, dlatego łatwo utrzymać ich porządek. Niestety nie nadają do wilgotnych pomieszczeń.

Już od dawnych czasów stosowane są deski podłogowe. Są bardzo trwałe. Można je również układać w różne wzory. Najbardziej popularne jest drewno wykonane z dębu czy jesionu.

Obecnie mamy szeroki wybór podłóg. Ze względu na eksploatację, powinniśmy przemyśleć ich wybór. W końcu mają nam służyć przez kolejne lata. Źle dobrane, mogą zdeformować wnętrze. Pasujące do reszty pomieszczenia, nadadzą mu całkiem odmienny charakter.