Wybierz mądrze rodzaj tapety

Chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, że tapeta ścienna to pas papieru ozdobnego, którym pokrywamy wewnętrzną ścianę budynku. Wielu z nas jednak nie bardzo potrafi wskazać różnicę pomiędzy tapetą papierową a winylową, a tym bardziej winylową na flizelinie. Jakie mamy na rynku rodzaje tapet i dlaczego warto przed kupnem zastanowić się nad funkcją, jaką tapeta ma spełniać, w jakim pomieszczeniu pokryje ściany i czy te ściany są do niej odpowiednio przygotowane?

Tapeta papierowa wytwarzana z celulozy jest najtańsza, dobrze reguluje poziom wilgotności w powietrzu, ale nie jest odporna na zabrudzenia (chyba że zdecydujemy się na zmywalną) i nie jest elastyczna, dlatego jej położenie na nierównych ścianach może przysporzyć problemów i zniechęcić do kolejnego tapetowania. Może być gładka lub z wytłaczanym wzorem.

Raufaza to tapeta, którą po nałożeniu na ścianę, trzeba pomalować farbą. Dobrze pokryje nierówną powierzchnię ze względu na chropowatą strukturę (pomiędzy dwoma warstwami papieru ma wiórki drewna). Najpopularniejsza jest biała.

Tapeta winylowa jest droższa od papieru, ale też bardziej trwała, elastyczna i odporna na zabrudzenia. Lepiej pokryje nierówności ścian, szczególnie wtedy, gdy zdecydujemy się na grubszą i gąbczastą tapetę winylową ze spienionego PCV. Ten rodzaj tapety nadaje się do każdego typu pomieszczenia. Warto się nad nią zastanowić, bo jest mocna, nie ulega odbarwieniom, można ją myć. Tapeta winylowa na flizelinie (a nie papierze) zasługuje na szczególną uwagę. Przed nałożeniem na ścianę nie trzeba jej, tak jak inne tapety, namaczać, bo się nie rozciągnie. Najpierw delikatnie przykładamy ją bezpośrednio na wcześniej posmarowaną specjalnym klejem do tapet na flizelinie ścianę, a później dociskamy wałkiem lub szczotką do tapetowania. Usuwanie tej tapety nie jest tak pracochłonne, gdyż schodzi ze ściany cała, w jednym pasie. Flizelina jest trwała i się nie targa, dlatego nie musimy się martwić o zdrapywanie resztek tapety ze ściany. Niestety nie nadaje się do łazienki czy kuchni, gdyż pod wpływem wilgoci może się oderwać.

Tapeta z włókna szklanego jest najtrwalsza i najbardziej odporna na uszkodzenia mechaniczne. Włókna „stapiają się” z powierzchnią ściany, dlatego trudno będzie nam ją usunąć. Wypukła struktura tapety (imitująca sploty tkanin) świetnie zamaskuje nierówne powierzchnie. Przeznaczona jest do malowania. Można pokryć nią sufit.

(puma)